schwarzenberg-karel__192x128_.jpgObvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 zamítlo trestní oznámení na ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (za SZ), které na něj podal vysokoškolák z Orlickoústecka Martin Kadrman.

Nesouhlasil s tím, že ministr podpořil podpisem základní smlouvou o vybudování amerického radaru na území České republiky a podal na něj oznámení pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele, vlastizrady, rozvracení republiky a sabotáže.

Čtěte také

Student s verdiktem nesouhlasí a podal stížnost k Vrchní státnímu zastupitelství v Praze.

Kadrman obdržel od první městské státní zástupkyně v Praze Ivony Horské vyjádření, v němž neshledala důvody se trestním oznámením zabývat. Podání posuzuje jako občanský nesouhlas s podpisem česko-americké smlouvy a nelze podle ní toto jednání kriminalizovat.

První nezdar studenta neodradil 

"Věřím, že Vrchní státní zastupitelství v Praze a ostatní orgány se k této záležitosti postaví čelem, nezaujatě a začnou jednat v souladu se svým posláním," uvedl Kadrman.

Kadrman také tvrdí, že se s ním spojilo 12 osob, které hodlají na ministra podat trestní oznámení v nejbližších dnech. Od podání trestního oznámení prý dostal kolem 140 e-mailů, které jej podporují.

Po červencovém podpisu česko-americké smlouvy o radaru v Česku odpůrci radarové základny převládají, vyplývá z průzkumu, který ve středu zveřejnila agentura STEM. Proti radaru je 44 procent dotázaných, pro se vyslovilo 35 procent, zbytek neví. Za nejdůležitější bod smlouvy respondenti považují ochranu životního prostředí v okolí základny.