plamenak_plamenaci_zoo__192x128_.jpgPrezident Václav Klaus v úterý podepsal zákon týkající se ochrany zvířat proti týrání, která mimo jiné zpřísňuje postihy za trápení zvířat či za jeho propagaci a upravuje pravidla pro přepravu zvířat.

Změny se dotknou i chovatelů ptactva. Za týrání se totiž začne považovat i poškozování a přistřihávání křídel ptáků kvůli tomu, aby nemohli uletět.

Zákon by tak teoreticky mohl ovlivnit i činnost pracovníků v zoologických zahradách, kde jsou zastřihávány křídla například plaměňákům proto, aby mohli být ve volném výběhu. Jak ale serveru iHNed.cz řekl ředitel pražské ZOO Petr Fejk, "zákon zakazuje stříhat křídla ptákům fatálně, tak, aby už nemohli odletět. A to my neděláme. Zastřiháváme jen dočasně."

"Podle rozboru tohoto nového zákona, který jsme si nechali zpracovávat, by nás tak změny neměly nijak postihnout," řekl Fejk.

Za venčení psa bez vodítka pokuta až 50 tisíc

Novinky ale čekají každého, kdo chová psa a občas s ním vyrazí do ulic. Za venčení psa bez vodítka bude totiž nově hrozit pokuta až 50 tisíc korun.

Zákon může také omezit počet lidí, kteří si zvíře do domácnosti pořídí. Nově totiž nebudou smět kupovat zvířata děti do 15 let. Chovatelem zvířat, která mohou být nebezpečná a vyžadují zvláštní péči, se pak budou moci stát jen dospělí.

Čtěte také

Novela upravuje také pravidla pro přepravu zvířat a maximální délku cesty na jatka. Po Česku nesmí trvat déle než osm hodin.

Mezi přestupky bude podle zákona nově patřit nejen týrání či usmrcení zvířete, ale například i to, když jim člověk nezabrání. Za to hrozí pokuta až půl milionu korun. Pokutu až 200.000 korun si mohou vysloužit lidé, kteří budou mimo jiné propagovat týrání zvířat nebo se o ně budou špatně starat.

Zakazuje se také několikrát zpolitizované téma kontaktního norování.

Parlament zákon na ochranu zvířat projednával už loni. Spory budilo právě takzvané kontaktní norování. Kvůli němu senátoři normu vrátili poslancům. Navrhovali toto přímé cvičení loveckých psů na liškách i jiných zvířatech zakázat. Sněmovna ho ale prosadila. Prezident poté zákon s norováním vetoval. Poslanci prezidentovo veto nepřehlasovali. Zákon tedy nebyl přijat. Vláda pak znovu předložila "senátní verzi", která kontaktní norování nepovoluje.