Mrakodrap na PankráciSoučasné projekty stavby na Pankráci jsou podle Výboru nepřijatelné, protože by poškodily jedno z nejlépe zachovalých panoramat historického města v celé Evropě.

UNESCO stanovilo výškový limit pro nové budovy na 60 až 70 metrů. V současných plánech na výstavbu přitom některé budovy dosahují výšky až 100 metrů.

"Rozhodnutí, vydaná Výborem UNESCO, jsou pro Českou republiku právně závazná a musí se jimi řídit," tvrdí Martin Skalský ze sdružení Arnika. Tato organizace dlouhodobě bojuje proti výškovým budovám na Pankráci.

S tím ale nesouhlasí mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar. "Jde spíše o doporučení než o závazné stanovisko," řekl pro iHNed.cz. "Přesto si myslím, že Praha se tím bude v budoucnu řídit. U projektů, kde už jsme vydali schválení se ale už nic ani měnit nemůže. To by bylo na další právní spor," dodal Cieslar.

Čtěte také:

UNESCO kromě snížení budov žádá i posílení role Národního památkového ústavu při schvalování staveb, přijetí komplexního plánu péče o historické jádro Prahy a zpracování podrobné zprávy o situaci v hlavním městě.

Světová organizace také navrhuje rozšíření ochranného pásma Pražské památkové rezervace. Město by ji mělo informovat o všech dalších projektech, které by mohly narušit historické panorama metropole.

Nově blogy: