posta_zasilky_192.jpgDůvodem je chystané propuštění 2 500 z 37 000 zaměstnanců, které oznámilo vedení podniku. ČTK to řekla mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jana Kašparová. Vedení pošty podle svého vyjádření optimalizaci počtu zaměstnanců s odbory projednalo.

Odboroví předáci na poště vyzvali členy svých organizací k podpisové akci, aby získali co největší podporu pro vyhlášení stávkové pohotovosti. Pošta chce podle Kašparové propouštět i přes to, že fronty u poštovních přepážek jsou v dnešní době samozřejmostí, stejně jako miliony přesčasových hodin a snižování úvazků u doručovatelů.

Čtěte více:

"Podle odborů jde o neuvážený krok, který povede k dalšímu značnému zvýšení pracovní zátěže a zhoršení kvality služeb," dodala mluvčí.

Pošta se podle svého mluvčího Iva Mravinace chová standardně, jako každá firma, která musí myslet na budoucnost, především na připravovanou liberalizaci poštovního trhu.

"Pokud má být konkurenceschopná, musí užívat všechny nástroje, které vedou ke snižování nákladů při zachování potřebné kvality služeb. Pokud skutečně dojde ke snížení kvality, což nelze předem jednoznačně vyloučit, bude se jednat pouze o krátkodobý jev," dodal.

Tzv. optimalizaci počtu zaměstnanců vyhlásilo vedení firmy jako direktivní rozhodnutí. "Je to manažerské rozhodnutí. Pokud máme lépe zaplatit naše zaměstnance, je optimalizace nutná. Letos jsme zvedli průměrný plat o 14,5 procenta a je nezbytné v tomto trendu pokračovat. Nemůžou nám odcházet lidi, které potřebujeme. Je lepší se rozloučit s těmi, kteří nejsou na poště nezbytní," uvedl generální ředitel pošty Karel Kratina.

Odbory s optimalizací nesouhlasí, požadují její odložení a další vyjednávání s vedením České pošty. O svém stanovisku informovaly ministerstvo vnitra, ministerstvo práce a sociálních věcí, Český telekomunikační úřad i dozorčí radu pošty.

Pošta za 15 let samostatné existence snížila počet zaměstnanců o 8000 a v příštím roce má být transformována na akciovou společnost.