paroubek-jiri-cssd__192x128_.jpgSociální demokracii se podle jejího předsedy Jiřího Paroubka povedlo zvrátit dlouholeté neuspokojivé výsledky mezi mladými voliči, střední třídou a Pražany. "Kdyby dnes byly volby v Praze, tak by je ČSSD vyhrála," řekl Paroubek při úterním setkání s novináři.

Mezi mladými prý zatím ČSSD nevede, ale "trend je pozitivně nastartován". Zatímco na začátku roku 2007 sociální demokraty volilo 16 procent lidí mladších 29 let a ODS 42 procent, v červnu 2008 už to bylo 26 procent ku 36. Výplývá to z průzkumu, který pro ČSSD vypracovala agentura STEM.

Právě na spojenectví s agenturou STEM si ČSSD hodně zakládá. Z některých kruhů proto bývá kritizována a průzkumy jsou označovány za nevěrohodné. Podle Paroubka ale není o čem pochybovat. Jsou to fakta, říká, a hned předkládá další průzkum z dílny agentury STEM, podle něhož považují občané ve 14 ze 17 klíčových oblastí jako jsou důchody a sociální dávky, zdravotnictví, daně či bydlení ČSSD za kompetentnější stranu než ODS.

Čtěte také

"Neexistuje společenský jev, v němž bychom neznali společenské trendy," pochvaluje si Paroubek. "To umožňuje vedení strany kvalitní taktické manévrování tak, aby ve společenském diskursu byly zdůrazněny otázky, ve kterých je naše podpora opravdu silná. A naopak nejsou zdůrazňovány otázky, kde je její podpora ve veřejnosti slabá." Výsledky jsou podle Paroubka vidět například v televizních diskuzích, kdy sociálnědemokratiční debatéři "převyšují ty vládní o třídu."

Nejdemokratičtější, nejvolitelnější - ukázal průzkum 

Podle jiného průzkumu zase sociální demokracie svými cíly a programem nejvíce odpovídá ideálu demokracie. "Takže ty veškeré nálepky o nedemokratičnosti ČSSD zůstávají jen přáním autorů. Veřejnost si myslí něco jiného," dodává k tomu Paroubek.

Průzkumy údajně Paroubkovi ukázaly i to, že ČSSD má z českých politických stran vůbec největší voličský potenciál. Je to zhruba 44 až 46 procent, uvádí Paroubek a dodává, že u hlavního rivala ODS je to zhruba o deset procent méně.

Celkově se podle Paroubka daří stranu modernizovat. "Sociální demokracie se poměrně rychle mění ze strany ve volební hnutí. Cílem našeho úsilí je mít ve straně bohatý vnitřní život, alespoň takový, jaký existuje v sociálních demokraciích Rakouska a Německa. Česká sociální demokracie je v tom na dobré cestě," dodává Paroubek. A další průzkum mu v tom dává za pravdu.