mongolsti_delnici__192x128_.jpgČesko nejspíš začne od ledna vydávat zelené karty cizincům. Zpřísnit by se mohly i podmínky pro vyplácení podpor a dávek nezaměstnaným. Počítá s tím novela zákona o zaměstnanosti, kterou v pátek schválila sněmovna. Aby norma začala platit, musí ji ještě podpořit Senát a prezident.

Zelené karty mají výrazně usnadnit zaměstnávání lidí ze zemí mimo Evropskou unii. Na místa, která se zaměstnavatelům nepovede obsadit do 30 dní, by nově mohli okamžitě přijít i lidé ze zemí mimo unii. K tomu, aby získali práci i trvalý pobyt, jim bude stačit jediné: mít na dané místo patřičné vzdělání.

Zaplaví nás Afričané, tvrdí ČSSD

Hlasování předcházely živé diskuse. Novela se nelíbila opozici, před klíčovým hlasováním navíc rebelií hrozila i pětice vládních poslaců.

 

Čtěte o páteční rebelii ve sněmovně

Sociální demokraté se obávají, že kvůli tomuto zákonu hrozí Česku nekontrolovaný příliv několika stovek tisíc cizinců. Prý hlavně z chudých arabských zemí a z Afriky.

Čtěte více o hlasování k zeleným kartám

"Teď rozhodujeme o tom, jestli takovýto příval lidí ze zemí třetího světa sem pustíme, nebo ne, a měli bychom dobře zvážit důsledky, které to nese," hřímal už v úterý kvůli zákonu místopředseda sněmovny z ČSSD Lubomír Zaorálek.

"Četl jsem nedávno práci jednoho Francouze, který říká, že Evropa se během 30 až 50 let promění tak, že se nepozná. Díky přílivu migrantů bude ztrácet svou kulturní identitu, svůj civilizační styl. Chápete? To všechno je součástí tak nenápadné věci, jako je dvousloví zelená karta," myslí si Zaorálek.

Blog na iHNed.cz k zeleným kartám

Jeho kolega Václav Šlajs byl ještě radikálnější. Své kolegy varoval, že v "jeho" Plzni je už dnes 15 procent cizinců. A podle Šlajse to už dnes nedělá žádnou dobrotu.

"Já tady nechci strašit, škoda, že tady není pan ministr Langer, ale v některých lokalitách se maminky s dětmi v podvečer bojí vycházet z domova. Na předměstích Plzně a v nejbližších lokalitách, kam se cizinci ubytovávají, skutečně vznikají velké problémy. Dle posledních informací policie dramaticky narůstá kriminalita těchto občanů. Orientují se na drogy," upozorňoval své kolegy Václav Šlajs.

Hlavní změny, s nimiž počítá novela zákona o zaměstnanosti

1) Zelená karta pro cizince
- pracovní a pobytové vízum v jednom dokumentu
- cizinec o kartu požádá ve své zemi český zastupitelský úřad
- cizinec kartu může získat jen na místo, které se 30 dní nepodařilo obsadit zájemcem z ČR či EU
- cizinec se může ucházet jen o místa, která budou zveřejněna v centrálním registru vhodných pozic
- uchazeč může být jen ze zemí, které do seznamu vhodných států zařadí ministerstvo vnitra
- tři druhy karet - typ A pro vysokoškoláky maximálně na tři roky, typ B pro vyučené a středoškoláky maximálně na dva roky, typ C pro ostatní maximálně na dva roky
 
2) Zkrácení doby podpory v nezaměstnanosti o jeden měsíc
- lidé do 50 let místo půl roku pět měsíců
- lidé od 50 do 55 let místo devíti osm měsíců
- lidé nad 55 let místo roku 11 měsíců
 
3) Změna výše podpory v nezaměstnanosti
- první dva měsíce 65 procent předchozího průměrného čistého příjmu, v dalších dvou měsících 50 procent, ve zbytku doby 45 procent (nyní v prvních třech měsících 50 procent, ve zbývajících 45 procent)
 
4) Ztráta sociálních dávek při bezdůvodném odmítnutí rekvalifikace po pěti měsících nezaměstnanosti
 
5) Ztráta sociálních dávek, pokud člověk nebude spolupracovat po pěti měsících nezaměstnanosti s úřadem práce na vytvoření svého osobního plánu kroků k získání místa
 
6) Nepřiznání podpory v nezaměstnanosti, pokud uchazeč v posledním půlroce bezdůvodně nejméně dvakrát odešel z místa, které mu zprostředkoval úřad práce
 
7) Vyplácení sociálních dávek dlouhodoběji nezaměstnaným jen při dobrovolnické práci
- méně než 20 hodin měsíčně - existenční minimum 2020 korun
- 20 až 30 hodin měsíčně - životní minimum 3126 korun
- přes 30 hodin měsíčně - životní minimum 3679 korun
 
8) Zvýšení pokuty za zaměstnávání načerno ze dvou na pět milionů korun