jiri-cunek-zasmusily__192x128_.jpgMarcela Urbanová je klíčovou svědkyní v údajné korupční kauze vicepremiéra a šéfa lidovců Jiřího Čunka. Policisté Urbanovou v červnu obvinili z trestného činu křivé výpovědi a hrozilo jí až deset let vězení. Nyní však policie slevuje a možný trest může doáhnout výše pouze šest měsíců až tři roky vězení.

V tiskové zprávě, kterou má ČTK k dispozici, to uvádí Výbor na obranu Marcely Urbanové (VOMU), podle něhož je Urbanová stíhána neoprávněně. Ke spisu Urbanové byl rovněž na její žádost a žádost jejího obhájce připojen původní spis Jiřího Čunka týkající se vyšetřování údajného půlmiliónového úplatku.

Více o kauze Čunek

"To, že byl spis ve věci Jiřího Čunka připojen až nyní, je podivné. Policie na něm staví obvinění a připojili ho až ve chvíli, kdy je vyšetřování ukončeno a my už se jen seznamujeme s naším spisem," uvedl pro server Týden.cz obhájce Urbanové Tomáš Černý. Seznamování se spisem, kterým formálně končí policejní vyšetřování, se tak odkládá na začátek října.

Nařčení korupce se otočilo

Urbanová vicepremiéra nařkla z korupce, policie ale Čunkovi žádný trestný čin neprokázala, a jeho stíhání zastavila. Naopak začala stíhat Urbanovou. Původně jí hrozil až desetiletý trest vězení. Čunek totiž ve své výpovědi prý řekl, že kvůli jeho trestnímu stíhání, které zapříčinila svou výpovědí právě Urbanová, přišel o vicepremiérský plat.

Speciál

Na začátku září Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalé Čunkovy sekretářky Urbanové proti zahájení jejího trestního stíhání pro křivou výpověď. Jádrem sporu se ÚS ani nezabýval, stížnost Urbanové odmítl jako nepřípustnou.

Počátkem září vznikl rovněž Výbor na obranu Marcely Urbanové. Chce Urbanovou podporovat a zveřejňovat všechny dostupné informace o její trestní věci a všech případech souvisejících s kauzou Čunek. Urbanová je podle VOMU stíhána neoprávněně.

Čunek byl loni obviněn, že jako starosta Vsetína přijal před šesti lety půlmilionový úplatek od společnosti H&B Real. Poté, co nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká případ odebrala přerovskému žalobci Radimu Obstovi a přidělila ho žalobci Arifu Salichovi do Jihlavy, bylo stíhání v srpnu zastaveno.

Loni v listopadu ale Vesecká nařídila, aby Čunkovo stíhání pokračovalo, Čunek pak podal demisi. Za dva týdny Salichov stíhání znovu zastavil. NSZ poté závěry Salichova přezkoumalo a ponechalo jeho rozhodnutí v platnosti. Tím vyšetřování Čunkovy údajné korupce definitivně skončilo. Členem vlády se znovu stal letos v dubnu.