Paroubek-Jiri__192x128_.jpgDalším významným politikem, který figuruje ve spisu Krakatice, v němž policie mapovala prorůstání organizovaného zločinu do politiky, je podle Mladé fronty Dnes předseda ČSSD Jiří Paroubek. Paroubek ale řekl, že jakoukoli spolupráci s podsvětím odmítá, a že požaduje zveřejnění policejního spisu.

Paroubek je již třetím politikem, který se podle policejních odposlechů dostal do centra pozornosti Františka Mrázka, jehož média označují za někdejšího vládce českého podsvětí. Z přepisů odposlechů, které MfD otiskla už v uplynulých dnech, vyplynulo, že přes své spolupracovníky se Mrázek snažil využít i někdejšího šéfa poslanců ODS a dnes jednoho z jejích rebelujících členů Vlastimila Tlustého a také ministra vnitra a místopředsedu ODS Ivana Langra. Oba nařčení popřeli.

Čtěte také

Paroubek měl být podle plánů kontroverzního podnikatele a lidí v jeho okolí nápomocen při koupi stavební firmy Inženýrské a průmyslové stavby (IPS). Z telefonických rozhovorů ale podle MfD není zřejmé, zda se předseda lobování za IPS aktivně zúčastnil.

Podnikatel Sekyra: Obrátíme se na "kamaráda" Paroubka 

V odposlechu rozhovoru realitního magnáta Luďka Sekyry s Mrázkem z roku 2000 podle MfD stojí: "Vzpomněl jsem si ještě na jednoho kamaráda Paroubka. Pokud bude problém, obrátíme se na něj". Paroubek byl v té době ekonomickým náměstkem pražského primátora a Mrázek chtěl využít jeho vlivných přátel. Mezi ně patřil i šéf Živnostenské banky Jiří Kunert a Živnostenská banka v té době držela část akcií IPS.

"Kunerta znám ze školy a fotbalu, ale o IPS jsme se nebavili"

V tiskové zprávě předseda ČSSD informace MfD odmítá. "Vylučuji, že bych měl cokoliv společného se zavražděným podnikatelem Františkem Mrázkem či s osobami na něj napojenými," uvádí ve zprávě. Policejní spis Krakatice by podle něho měl být zveřejněn. "Jen tak se může zabránit účelovým manipulacím s informacemi, vyrábění nesmyslných konstrukcí a jejich mediálnímu zneužívání v předvolebním období," dodává. 

MfD uvádí, že Paroubek připustil, že se zná se Sekyrou i Kunertem. Podle odposlechů Paroubkovi v červnu roku 2000 Sekyra volal kvůli stavebnímu projektu v Praze 5 a žádal ho o schůzku. Paroubek setkání přijal.

Deník dále informuje, že Mrázek se snažil získat vliv také nad tehdejším ministrem průmyslu a obchodu Miroslavem Grégrem (ČSSD) a jeho náměstkyní Miladou Vlasákovou. Grégra si prý Mrázek snažil pro své plány naklonit tím, že za ním poslal lobbistu Igora Šafranka, který jej pozval do vinného sklípku a opil ho. V odposlouchávaných telefonních rozhovorech figuroval i exministr financí Ivo Svoboda a jeho poradkyně Barbora Snopková.