Evropská unie by brzy mohla registrovat další, už sedmnáctou, chráněnou českou známku. O své místo mezi chráněnými pochutinami tentokráte usiluje valašský frgál. Žádost o zisk ceněné známky poslal spolu s výrobci valašského frgálu v úterý europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL).

Čtěte také

Recept, jak připravit valašský frgál

Na 3 frgále: 500 g polohrubé mouky, 2 žloutky, 125 g másla, 75 g moučkového cukru, 1/4 l teplého mléka, 35 g droždí, špetka soli, citronová kůra (čerstvě nastrouhaná nebo koupená sušená)
  
Postup přípravy: Z droždí, trochy cukru, mléka a mouky připravíme kvásek. Utřeme máslo, zbylý cukr a žloutky. Přidáme k tomu vykynutý kvásek a ostatní suroviny a necháme vykynout cca 2-3 hodiny. Vykynuté těsto rozválíme přímo na vymazaném plechu do průměru cca 35 cm a vykrojíme kruh. Okraje frgálu se snažíme nechat trochu vyšší, aby nevytékala náplň. Na těsto se může dát náplň tvarohová, maková, ze sušených hrušek, nebo třeba pouze borůvky.
Například tvarohová náplň se připraví následovně: na jeden frgál smícháme lžíci cukru, vanilkový cukr a cca 50 g tuku, přidáme 2 tvarohy, 2 žloutky, rozinky namočene v rumu, popř. rozředíme trochou mléka. Na tvaroh se může nastrouhat perník na strouhání.
Nakonec frgál posypeme drobenkou (polohrubá mouka, moučkový cukr, máslo), necháme ještě chvíli dokynout a upečeme ve vyhřáté troubě při 180 °C.

Po upečení a krátkém vychladnutí se může omastit a pokapat rozpuštěným máslem, do kterého přidáme rum.

Pozn.: Přesný recept na těsto pro frgál se takřka u každé hospodyňky liší, základní postup je ale vždy stejný.

Převzato ze serveru www.recepty.cz

"Valašský frgál má všechny předpoklady jít ve šlépějích šestnácti českých výrobků, které již razítka evropské kvality získaly," uvedl Březina. Evropská ochrana by podle něj pomohla propagaci valašského frgálu, posílila jeho pozici na trhu s pečivem a zamezila by i výrobě nejrůznějších napodobenin.

"Koláče, které se tváří jako valašské frgály, se vyrábí například v Brně, Opavě nebo Praze. To tradiční výrobce poškozuje a je pochopitelné, že se s tímto stavem odmítají smířit," uvedl Březina, který používání názvu Valašský frgál pro koláče vyráběné mimo Valašsko považuje za nekalou konkurenci, které by získání evropské ochrany mělo zabránit.

Frgál se na Valašsku připravuje podle prakticky stejného receptu již několik století, přičemž první písemné záznamy o recepturách valašských frgálů podle Březiny pocházejí z roku 1826.

"Právě specifičnost výrobního postupu a délka tradice výroby jsou těmi charakteristickými znaky, které budou hrát při posuzování žádosti rozhodující roli. Pro dosažení úspěšného výsledku bude nutné prokázat, že kvalita valašského frgálu je neodmyslitelně spjata s územím Valašska," podotkl Březina, který za velké plus považuje to, že odrůda hrušek používaných pro výrobu frgálu má valašský původ.

Česko má z unijních nováčků nejvíce chráněných zemědělských a potravinářských výrobků. Patří mezi ně například české pivo, hořické trubičky, karlovarský suchar, pardubický perník, štramberské uši nebo žatecký chmel.