ondrej_liska__192x128_.jpgČeské školy mají šanci, že jim od příštího roku bude ministerstvo školství opět přispívat na internet. Navíc si budou moci vybavit svoje učebny novými počítači nebo interaktivními tabulemi. Počítá s tím nový plán ministerstva školství, který mají HN k dispozici. Podle něj by od roku 2009 do roku 2013 mělo jít na nákup počítačů, internetové připojení, ale například i vzdělávání učitelů v oblasti internetových technologií a výuku informatiky přes tři miliardy korun.

"Česko v internetových technologiích zaostává za vyspělými státy a to bychom měli rozhodně změnit. Za důležité považuji především to, aby se v práci s počítači a výuce s nimi vzdělávali učitelé," říká ministr školství Ondřej Liška (SZ).

Na rozjezd plánu, který chce Liška ještě do konce roku předložit do vlády, má v prvním roce ministerstvo školství uvolnit ze svého rozpočtu dvě stě milionů korun. V další letech pak po sto milionech korun.

"Jsou to zatím jen rámcové odhady, musíme si počkat, jak dopadne jednání o rozpočtu. Peněz je málo, ale chtěli bychom pro to udělat maximum," podotkl Liška.

Samotné školy by si měly na vybavení učeben a nákup počítačů také přispět z vlastních rozpočtů a to každý rok dvě stě miliony korun. Peníze na český internet půjdou i z Bruselu, konkrétně z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Ročně by tak do českých škol mělo přitéct 300 milionů korun.

Peníze hlavně do malých škol

Připojení na internet bude základním a středním školám zčásti hradit ministerstvo. Samy si pak mohou vybrat, který z operátorů jim připojení zajistí.

"Většina škol už nyní připojení na internet samozřejmě má a pokud si ho nehradí samy, přispívá jim na to jejich zřizovatel, tedy kraj nebo obec. My budeme zajišťovat základní garance, tedy určitou rychlost připojení, na které se teprve musíme dohodnout. Nebudeme připojení hradit v plné výši, ale dáme na něj příspěvek. Pokud školy budou chtít něco navíc, třeba vysokorychlostní internet, budou si na to muset také samy přispět," vysvětluje Liška.

Podle něj chce ministerstvo školství pomoci především malým, vesnickým školám s malým počtem žáků, které nemají tolik peněz, aby si mohly připojení a nákladné vybavení do svých učeben koupit. "Nechceme dávat peníze všem školám plošně, ale zaměříme se na ty, které mají opravdu problémy," popisuje ministr školství.

České školství patří v informačních technologiích spíše k těm horším zemím v Evropské unii. "V současné době je informatizace českého školství na úrovni, kterou lze charakterizovat sice jako stabilní, ovšem také i jako nedostatečnou. Ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie, případně státy OECD, dosahujeme podprůměrných výsledků," píše se ve materiálu ministerstva školství, který navrhuje změny pro informatiku ve školách v letech 2009 až 2013.

Další pokus, jak přivést internet do škol zdarma

Liškův plán, jak vybavit české školy počítačovými technologiemi, je jedním z dalších pokusů. I jeho předchůdci slibovali v minulých letech internet pro školy zdarma. Ne vždy se však záměr podařil a školy byly odkázány si na připojení a vybavení počítačových učeben hledat peníze převážně ve vlastním rozpočtu.

Čtěte také

Například ještě do konce roku 2006 měly všechny školy připojení zdarma. To zajišťovala společnost Telefónica O2 a účty platil stát, který na internet každý rok přispíval zhruba miliardu korun. Od začátku loňského roku však O2 nedostala od ministerstva ani korunu. Důvod? Bývalá ministryně Dana Kuchtová nedokázala přesvědčit vládu, aby uvolnila potřebné peníze. Kuchtová se sice snažila získat ze slíbené miliardy korun alespoň polovinu, ani to se jí však nepodařilo.

Telefónica O2 tak poskytovala připojení školám až do začátku loňského listopadu zdarma, pak už si to musely školy hradit samy.

Více než tři a půl tisíce škol tak řešilo nelehkou situaci. Buď si mohly hledat svého vlastního poskytovatele internetu, nebo mohly zůstat u O2.

"Naše společnost oslovila školy s konkrétními nabídkami služeb na zajištění přístupu škol k internetu," řekl již dříve HN mluvčí O2 Martin Žabka.

Už tehdy se však ředitelé škol shodovali, že peníze na zaplacení internetu budou hledat jen velmi složitě. "Je to pro nás velký problém. Jsme malá škola a peníze se budou v našem rozpočtu hledat velice těžko. Budeme muset oslovit například sponzory," vysvětlil HN již dříve Miroslav Strouhal, ředitel Základní školy Velké Němčice na Břeclavsku. Školy tak musely v mnoha případech žádat o pomoc své zřizovatele, tedy obce a kraje.

Problémy s penězi na internet řeší ministerstvo školství již několik let. Neslavně dopadl před šesti lety i sedmimiliardový projekt Internet do škol. Ministerstvo školství v něm nehospodárně využilo 884 milionů a záměr zkrachoval.