Pešat to řekl v souvislosti s informacemi o tom, že Dvořáčka udal spisovatel Milan Kundera.

Dlask se tehdy údajně Pešatovi svěřil s tím, že oznámil Dvořáčkův pobyt v Praze bezpečnosti. Měl pocit, že musí informovat i příslušnou organizaci KSČ, a protože Pešat byl členem stranického fakultního výboru, řekl to právě jemu.

Sám spisovatel Milan Kundera v pondělí důrazně popřel, že by v 50. letech kohokoli udal. Informace, které v pondělí zveřejnil Ústav pro studium totalitních režimů, a jako první o nich informovaly týdeník Respekt a HN, v telefonickém rozhovoru označil za lež.



Čtěte také:

"Jsem úplně zaskočen něčím, co jsem nečekal, o čem jsem ještě včera nevěděl a co se nestalo. Toho člověka jsem vůbec neznal," sdělil Kundera.

Kvůli přítelkyni

Pešat byl na jaře 1950 ve třetím ročníku Filozofické fakulty UK v Praze a členem fakultního výboru KSČ. "Miroslav Dlask se na mě obrátil se sdělením, že jeho přítelkyně - a budoucí žena - Iva Militká se potkala s bývalým kamarádem, o kterém věděla, že uprchl na Západ a že se zřejmě ilegálně vrátil. Dlask mi řekl, že to oznámil bezpečnosti," řekl ´Pešat. Jméno Milana Kundery tehdy podle něj vůbec nepadlo.

Čtěte blog:

Historik předpokládal, že Dlask chtěl svou přítelkyni ochránit před postihem, ke kterému by mohlo dojít, kdyby se její styk s emigrantem nebo dokonce agentem-provokatérem z řad StB prozradil. Na Dlaskovo sdělení Pešat tehdy podle svých dnešních slov nijak nereagoval a s nikým o tom nemluvil. S Dlaskem se už po studiích nesetkal a pustil to z hlavy.

Celá příhoda z jara 1950 se mu prý vybavila až nyní, kdy se dozvěděl z médií o aféře kolem Milana Kundery. "Pešat je dnes velmi nemocný a ozřejmit události, o nichž se spekuluje, považuje za svoji povinnost," řekl.