pozar_vystaviste_7__192x128_.jpg Krátce před sedmou hodinou se na střeše levého křídla Průmyslového paláce objevují první plameny. Přicházející návštěvníci si je pletou s případnou fireshow protagonistů studentského festivalu Gaudeamus. „To je asi nějaká kapela,“ vysvětluje skupince mladých lidí jejich kamarád. Mýlí se.

To je hustý!

Během několika málo minut plameny olizují celé západní křídlo budovy a Veletržní ulicí zní první sirény hasičských aut. Žár přinutil několik set zvědaců ustoupit do uctivé vzdálenosti.

Ty jo, hele, přijeď! Fakt to tady hoří. Ale dělej, ať to stihneš,“ křičí teenager do mobilního telefonu. „Foť to, děle,j natoč to, to je hustý,“ nabádá emotivně jiný mladík svého kamaráda.

Plameny šlehají do výše dvou desítek metrů a nad tím vším se vznáší hustý dým, který prosvětlují jiskry velikosti míčků na stolní tenis. Postupně oheň přeskakuje i na auta stojící před budovou. Co chvíli hlasité davy přehluší výbuch nebo zvuk praskající střechy paláce.

Ustupte do bezpečné vzdálenosti

Právě dorazili záchranáři a policisté. Muži zákona umotávají z policejní pásky a diváci se opět sunou o kus dál směrem k vstupní bráně areálu.

O něco hůře než jejich kamarádi se s podívanou vypořádaly některé z přihlížejících studentek. Ty nejmladší slečny evidentně posilněné alkoholem museli konejšit jejich spolužáci.

Organizátoři pravidelné studentské akce Gaudeamus, jejíž dějiště sousedí s Průmyslovým palácem, počítali s několika tisícovou návštěvou. Jen zázrakem nemuseli zdravotníci nikoho z mladých lidí ošetřovat.