bonbon-melamin-cina__192x128_.jpgV Česku se prodalo 20 balení čínských bonbonů White Rabbit, jež podle unijního systému včasného varování obsahovaly nadlimitní množství . ČTK to dnes oznámila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Od září, kdy melamin způsobil smrt několika dětí v Číně a zdravotní problémy dalším 54.000 dětem, věnují státy EU zvýšenou pozornost potravinám dováženým z Číny.

Bonbony White Rabbit distribuoval po Evropě nizozemský dovozce, a to ještě předtím, než EU zavedla ochranná opatření. "Teprve nyní se však nizozemskému úřadu pro kontrolu potravin podařilo sestavit kompletní seznam všech odběratelů," uvedla mluvčí SZPI Martina Šmídtová.

Čtěte více:

Do Česka dovezla bonbony pražská firma Fuda Trade. Šlo však pouze o 20 balení o hmotnosti 227 gramů s minimální trvanlivostí do 20. listopadu 2009. Nyní jsou rozprodané. "Na českém trhu se tedy tyto bonbony již nevyskytují. Pokud je někdo ze spotřebitelů má ještě doma, inspekce doporučuje je nekonzumovat," uvedla Šmídtová.

Mléčné výrobky z Číny se do Evropské unie nesmějí dovážet už od roku 2002, v některých prodejnách se ale mohou objevit sušenky a čokolády s mléčným obsahem z Číny. V Evropě se mléčné výrobky s melaminem objevily například na Slovensku, nebezpečnou látku obsahoval mléčný nápoj, který byl z Číny dovezen nelegálně. Potraviny s melaminem odhalili kontroloři také ve Finsku, v Maďarsku, Německu nebo Rakousku.

Na potraviny z Číny se v posledních měsících zaměřila také SZPI, která dosud provedla téměř 400 kontrol tržišť a prodejen asijských potravin. K dnešnímu dni ale žádné mléčné výrobky s nebezpečným melaminem nezjistila. Inspektoři dosud odebrali již 19 vzorků, výsledky jsou známy zatím u osmi z nich, přičemž ani v jednom se přítomnost melaminu neprokázala, dodala Šmídtová.

Melamin měl maskovat nižší obsah bílkovin

Čínští výrobci přidávali do mléka průmyslovou látku melamin, aby zvýšili množství dusíku, a tím při laboratorních analýzách zamaskovali nízký obsah bílkovin. Zakrývali tak skutečnost, že mléko bylo zředěno vodou. Melamin obsahuje 66 procent dusíku. Přítomnost melaminu byla v Číně zjištěna nejprve v sušeném mléce pro výživu kojenců a pak i v normálním mléce a mléčných výrobcích.

Opakované požívání melaminu způsobuje akutní selhání ledvin, poškozuje močové ústrojí a podporuje vznik ledvinových kamenů. Dlouhodobým drážděním mohou kameny vést až k rakovině močového systému.

U dospělých mléko kontaminované melaminem poškození ledvin nezpůsobí, pokud ho nevypijí více než dva litry denně. Kojenci a malé děti, které jsou krmeny výhradně nebo převážně stravou ze sušeného mléka, jsou nejzranitelnější skupinou.