Nácvik na přehlídku u příležitost výročí ČeskoslovenskaStátní svátek připomínající vznik samostatného Československa tradičně vrcholí slavnostním ceremoniálem na Pražském hradě, letošní oslavy ale provázela další velkolepá akce: největší vojenská přehlídka od roku 1985.

Přehlídka začala ve 13:00 v Praze na Evropské třídě, na místě se uskutečnila prezentace 196 kusů armádní techniky a integrovaného záchranného sboru. Návštěvníci viděli mimo jiné bojovou techniku včetně těžkých tanků.

Prahou proletěly také bojové letouny, lidem se vzneslo nad hlavou celkem 13 letadel a sedm vrtulníků.


Podívejte se na video

V rámci přehlídky se představily také jednotky policistů, hasičů a záchranářů.

Přehlídce přihlížel nejvyšší velitel armády, prezident Václav Klaus a členové vlády. Chybí premiér Mirek Topolánek (ODS), který navštívil české elitní vojáky v Afghánistánu a předal jim vyznamenání (ČTĚTE ZDE).

Prezident Klaus na úvod uvedl, že současná vláda se nehlásí k tradici vojenských přehlídek na Letenské pláni. "Nejsme zemí formálních obřadů, honosnýc ceremonií a ostentativních manifestací. O manifestaci vojenské síly nám nejde," pronesl Klaus ve svém projevu (Celý projev NAJDETE ZDE).

Podobná vojenská promenáda se v Praze uskutečnila naposledy před více než dvaceti lety. Organizátoři letošní přehlídky prý kladli důraz na prvorepublikovou tradici bez demonstrace síly.

Klaus má napilno

V Praze proběhne u příležitosti 90. let od vzniku Československa řada dalších akcí. Slavnostní den bude zakončen večer ve Vladislavském sále, kde bude prezident předávat vyznamenání.

Klaus v úterý už uctil památku československých legionářů u jejich pomníku na náměstí Pod Emauzy. Zde jmenoval nové generály a noví vojáci před ním složili slavnostní přísahu.

Čtěte také

 

Několik akcí přichystal také magistrát. Šest historických expozic v centru Prahy má připomenout, jak se žilo v jednotlivých obdobích dějin Československa.

V Pantheonu Národního muzea bude slavnostní shromáždění. Lidé si u příležitosti státního svátku rovněž budou moct prohlédnout sídla obou komor parlamentu a vlády, rezidenci primátora nebo Obecní dům.

Den extremistů

Řada vzpomínkových ceremoniálů se odehrává také ve zbytku republiky. Například v Liberci a Ústí nad Labem odhalí pomník prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Shromáždění u příležitosti oslav vzniku samostatného československého státu v roce 1918 chystají i pravicoví extremisté. Pražská policie se zřejmě zaměří především na setkání Dělnické (DS) a Národní strany (NS).

Čtěte z našich blogů

 

Příznivci DS se sejdou v úterý odpoledne na náměstí Jiřího z Poděbrad, stoupenci NS zase vpodvečer zamíří na Václavské náměstí.

Na Slovensku budou výročí oslavovat spíše jen symbolicky, 28. říjen tam není státním svátkem. V kalendáři je vyznačen jen jako památný den.

Lidé v Bratislavě si vznik společného státu připomenou u pomníku československé státnosti.