Ceremoniál udělování a propůjčování státních vyznamenání završil na Pražském hradě oslavy 90. výročí založení Československa. Řád Bílého lva, které je nejvyšším českým státním vyznamenáním, udělil prezident republiky Václav Klaus v letošním roce Jiřímu Zenáhlíkovi, který se jako člen americké armády účastnil za 2. světové války vylodění v Normandii. Po únoru 1948 byl politickým vězněm.

Druhé nejvyšší vyznamenání, Řád Tomáše Garrigua Masaryka, převzali bojovníci proti totalitnímu režimu Jakub Blacký a Bohuslav Bubník.

Za podporu demokracie a rozvoj církevního školství ho z rukou Václava Klause převzal také katolický biskup Jan Graubner.

Za aktivní boj proti totalitním režimům převzali řád Tomáše Garrigua Masaryka rovněž Jaroslav Grosman, který byl odsouzen za velezradu a i po propuštění pronásledován Státní bezpečností, Josef Lesák.

Čtěte prezidentův projev k 28. říjnu

Ten vstoupil do dějin tím, že 23. února 1948 vedl protikomunistickou demonstraci studentů, a účastník odbojové organizace Lidice za druhé světové války František Wiendl.

Prezident dále udělil tři medaile za hrdinství účastníkům zahraničních vojenských misí Tomáši Kramplovi, Petru Králíkovi a Zdeňku Lhotovi, kteří v bojích v Afghánistánu zachránili bez ohledu na nebezpečí lidské životy.

Medaili za zásluhy v oblasti vědy obdržel také profesor Václav Pačes. Za zásluhy o stát v oblasti sportu pak udělil Václav Klaus vyznamenání Antonínu Panenkovi. Ve zdůvodnění, které četl prezidentův kancléř, se mimo jiné uvádí, že Panenkovi ocenění vynesla světoznámá penalta, kterou proměnil ve finále mistrovství Evropy v roce 1976 v Bělehradě.

Podívejte se na profily všech vyznamenaných

Udělování vyznamenání předcházel projev prezidenta republiky Václava Klause. V něm hlava státu vyzvala mimo jiné k tomu, aby si Češi více vážili spojeneckých závazků se zeměmi vyznávajícími stejné hodnoty.

Klaus se také v projevu dotkl finanční krize. "Žijeme v zemi, které se i dramatické otřesy zahraničních finančních trhů dotýkají jen zprostředkovaně. Odděluje nás od nich naše vlastní měna a s ní spjatý samostatný finanční systém. Vklady našich občanů a firem jsou proto ve stejném bezpečí jako v uplynulých letech," prohlásil Klaus. (text projevu ZDE)

Čtěte o dalších akcích k výročí vzniku státu

Prezident neopomněl hovořit ani o osudových osmičkách, které samostatné Československo od jeho vzniku provázejí. Vedle roku 1918, 1938 a 1948 se dotkl i roku 1968, kdy se podle něho znovu projevilo, že skutečná moc nad zemí není v československých rukou.

"Tehdy šlo spíše o zásah impéria do svého neposlušného regionu než o okupaci jednoho suverénního státu druhým, jak se při nedávných vzpomínkách na toto neblahé výročí mediálně kdovíproč vžilo," prohlásil.

Podívejte se na video
VIDEO: Přehlídka, jakou Praha neviděla
od pádu komunismu