Zasedání poslanecké sněmovnyČeský parlament po několikaletém váhání uznal Mezinárodní trestní soud (ICC), který má po vzoru poválečného norimberského tribunálu soudit nejtěžší zločiny - zločiny proti lidskosti, válečné zločiny, genocidu a agresi.

Příslušnou smlouvu, která byla sjednána už před deseti lety, až ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Navázala tak na rozhodnutí Senátu, který smlouvu schválil letos v červenci.

Parlament se schvalováním smlouvy otálel kvůli pochybnostem, zda dokument je v souladu s českým ústavním pořádkem. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se za to zaručil. Česko bylo posledním státem Evropské unie, který smlouvu neměl schválenu, byť ji jeho zástupci podepsali už v dubnu 1999.

O čem také poslanci ve středu jednali

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg k tomu uvedl, že dosavadní nečitelný postoj snižoval důvěryhodnost České republiky jako státu zasazujícího se o ochranu lidských práv ve světě. "Podpora tohoto soudu je důležitou součástí společné zahraniční a bezpečnostní politiky Evropské unie," připomněl ministr. Česko bude příští půlrok předsednickou zemí EU.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist