Vizualizace tunelu Blanka s blobemNa dětské hračce v podobě nákladního vozu předali zástupci sdružení Zachraňme Letnou a Strany zelených pražskému zastupitelstvu přes 7100 podpisů proti výstavbě na Letné.

Nákladní vozy jsou teď nejčastějšími dopravními prostředky na Letné, řekl jeden z organizátorů petice Ondřej Mirovský (SZ).

Obyvatelé po zastupitelstvu požadují, aby se vyjádřilo k projektům národního fotbalového stadionu a oceanária, které se na Letné plánovaly.

Fotogalerie: Spory o Letnou

Bém: Na Letné bude park, nic víc

Podle primátora Pavla Béma na letenské pláni zůstane pouze park, který bude sloužit rekreaci Pražanů. Hlavní město podle něj se zástavbou Letné nepočítá.

Podobu Letné mohla změnit i nová budova Národní knihovny (NK), pro níž byla vypsána architektonická soutěž právě na Letnou.

Čtěte více o Letné

Po roce a půl od vyhlášení výsledků není zřejmé, zda budova stát bude. Její prosazování stálo místo ředitele NK Vlastimila Ježka. "Blob, chobotnice či jiné vesmírné těleso na pláni nepřistane," poznamenal Bém.

Předání podpisů se zúčastnily také poslankyně a místopředsedkyně Strany zelených Kateřina Jacques a režisérka Olga Sommerová.

Sdružení Zachraňme Letnou vzniklo před rokem z iniciativy Strany zelených v Praze 7. Tehdy podle členů sdružení hrozila výstavba národního fotbalového stadionu na místě stávajícího stadionu Sparty a vybudování oceanária místo bývalého Stalinova pomníku.

Jak zakázat Kaplického projekt?

Přestože tyto projekty nejsou v současné době aktuální, podle organizátorů petice hrozí Letné další problémy, například přestavba sparťanského stadionu, která by údajně mohla dorůst podobných rozměrů jako plánovaný národní stadion. Sdružení se chce také zasadit o zklidnění Letenské pláně a navazujících ulic po dokončení stavby tunelu Blanka.

"Taková lokalita, jakou Letná je, tedy nezastavěné prostranství zarostlé pouze stromy a travou v centru města, určitě nenechává investory v klidu spát," konstatoval Daniel Hlaváč, předseda sdružení Zachraňme Letnou.