Klaus, Topolánek

Více než polovina Čechů si myslí, že by parlament neměl ratifikovat lisabonskou smlouvu reformující instituce EU. Pro schválení je 45 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, který provedla na přelomu září a října a jehož výsledky má agentura ČTK k dispozici.

Proti 55 procent 

Proti ratifikaci je podle STEM 55 procent obyvatel, jen 25 procent dotázaných ale podle průzkumu rozumí změnám a dopadům, které by přijetí smlouvy přineslo. Třicet procent veřejnosti přiznává, že obsahu smlouvy nahrazující zamítnutou euroústavu nerozumí vůbec, a dalších 45 procent pak tvrdí, že spíše neví, o čem lisabonská smlouva je.

STEM zjišťuje názory Čechů na tento dokument od února a za tuto dobu se postoj lidí postupně změnil v neprospěch schválení reformní smlouvy. Zatímco na počátku roku byla většina obyvatel spíše nebo určitě pro její přijetí, v současnosti je to naopak.

Topolánek: ratifikace se odkládá 

Česko letos už nestihne ratifikovat Lisabonskou smlouvu. Premiér Mirek Topolánek to v úterý řekl novinářům po setkání s finským premiérem Matti Vanhanenem. Smlouva by mohla být přijata až v prvním čtvrtletí příštího roku.

"Je zcela evidentní, že to v letošním roce nebude, řekl bych, že to je díky vnějším vlivům," připustil premiér.

Topolánek nepřímo přiznal, že mužem zodpovědným za prodloužení celého procesu je prezident Václav Klaus.

Důvod je podle premiéra následující: Ústavní soud odložil na žádost prezidenta Klause projednávání souladu Lisabonské reformní smlouvy s českou ústavou o dva týdny. Klaus v původním termínu 10. listopadu jede na zahraniční cestu do Irska a Saúdské Arábie. Soud proto věc projedná až 25. listopadu.

Vzhledem k ústavou daným lhůtám pro jednání českého parlamentu už možné přijmout smlouvu v letošním roce.

Stihneme to, sliboval před 14 dny Topolánek

České předsednictví Evropské unie tak s velkou pravděpodobností příští rok začne bez toho, aniž by Česko mělo ratifikovanou Lisabonskou smlouvu.

Ještě před 14 dny přitom Topolánek německé kancléřce Angele Merkelové tvrdil, že Česko smlouvu do konce tohoto roku ratifikuje.

Čtěte více

Premiér ostatně připouští, že se tak Česko dostává do nekomfortní situace. "Je to svým způsobem nepříjemné, protože budeme zemí, která bude vyjednávat s Irskem o jejich dalším postupu, a budeme zemí, která ještě nemá ratifikovanou Lisabonskou smlouvu," podotkl Topolánek.

Irští občané v referendu smlouvu odmítli a Evropská unie, které bude od počátku ledna ČR půl roku předsedat, nyní řeší, co se zablokovanou smlouvou dál.

Česká republika tak může dále dokreslovat svůj obraz euroskeptické země. Lisabonská smlouva má v Česku řadu odpůrců, patrně nejvýraznějším je právě prezident Václav Klaus. Ten letos v červnu s povděkem kvitoval irské ne tomuto dokumentu. 

Je to "vítězství svobody a rozumu nad umělými elitářskými projekty a evropskou byrokracií," řekl tehdy o postoji Irů Klaus. A dokument označil za "mrtvý".

Podobně hovoří také kandidát na předsedu ODS Pavel Bém, podle něhož "Lisabonská smlouva patří do historických archivů"