Barack Obama, příští americký prezidentČeská vláda se po zvolení Baracka Obamy ocitla poněkud v nejistotě ohledně amerického radaru. Už za několik dní vyráží do USA vicepremiér Alexandr Vondra, aby si i o plánované protiraketové základně na českém území popovídal s Obamovými lidmi.

Mirek Topolánek dal už dříve najevo, že jestli na něčem jako premiér trvá, je to americký radar. Jenže teď po amerických volbách není jisté, zda k tomuto kroku má stejně nadšeného partnera na klíčové americké straně.

Barack Obama totiž zatím neřekl jasné slovo, jak moc a jak rychle bude chtít dotáhnout Bushův plán s protiraketovým štítem v Evropě. V zářijovém rozhovoru pro televizní stanici Fox News nicméně odmítl zářijový argument Ruska, že je štít proti němu namířen a nazval ho obranným opatřením. 

"Nemohu mluvit za nového amerického prezidenta, ale podle jeho dřívějších vyjádření soudím, že projekt protiraketové obrany ve Střední Evropě považuje za potřebný," řekl HN ve středu Vondra.

mapa-usa-banner.jpg

Na návštěvu USA se chystá hned prvním "bezvízovým" letem 17. listopadu. "Mám v plánu i jednání s lidmi od nového prezidenta Barracka Obamy, nebudu ale konkrétní s kým," dodal s tím, že předpokládá le kontinuitu americké zahraniční politiky.

Zatímco podle Vondry se dá zásadní vyjádření ohledně radaru čekat nejdříve na jaře 2009, opozice naopak doufá, že plán na základnu zmizí s příchodem Obamy v nenávratnu.

"Nová americká administrativa bude pravděpodobně škrtat přemrštěný rozpočet na armádu a dá se očekávat, že radar bude v těchto škrtech," řekl ve středu stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek.

Šéf socialistických poslanců Evropského parlamentu Martin Schulz ve středu společně s českým europoslancem Liborem Roučkem dokonce vyzvali Obamu, aby plány na výstavbu protiraketového štítu v Evropě zrušil.

"Zrušení plánů na výstavbu tohoto zařízení v České republice a Polsku by vydalo jasný signál, že nastává nová éra ve vztazích mezi Evropou a USA," uvedli Schulz s Roučkem ve společném prohlášení.

O termínu se už jedná

Šance diskutovat s americkou stranou o vzájemných postojích může brzy přijít i na českém území. Podle Vondry chce Česko jako předsednická země EU zorganizovat v Praze první setkání lídrů sedmadvacítky a nového amerického prezidenta.

O termínu se údajně již jedná, schůzka na nejvyšší úrovni by se mohla uskutečnit na jaře kolem summitu NATO nebo ještě dříve. Obama převezme Bílý dům koncem ledna, kdy už Česká republika bude předsedat unii.

Čtěte více o prezidentských volbách v USA

Plány české diplomacie ve středu ráno již naznačili prezident Václav Klaus v blahopřejném telegramu Obamovi a premiér Mirek Topolánek v rozhovoru pro Rádio Česko.

Podle Topolánka myšlenku neformálního summitu s Obamou již podpořil francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země nyní unii předsedá.

"To, že Obama bude v Evropě, je jisté. Zda bude neformální summit se sedmadvacítkou v Praze, se teprve rozhodne," doplnil Topolánek.

Poslední podobné setkání se konalo v únoru 2005 v Bruselu. S Georgem Bushem se po jeho druhém zvolení zástupci tehdejší pětadvacítky sešli v bruselském ústředí na takzvaném "usmiřovacím" summitu EU-USA.