alexandr_vondra_cr_eu__192x128_.jpgČesko bude mít program pro své předsednictví EU, kterého se na šest měsíců ujme v lednu, hotový až koncem roku. Ve druhém lednovém týdnu pak premiér Mirek Topolánek výsledný plán předloží Evropskému parlamentu ke schválení. Na čtvrtečním jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti to řekl vicepremiér Alexandr Vondra.

Vondra přišel poslance ujistit o tom, že ČR je na vedení sedmadvacítky připravena a zvládne ho. Vládu za přípravy kritizuje opozice, pochybnosti se objevily v zahraničních médiích.

"Prvního ledna to žezlo přebíráme a nikdo na tom nic nezmění - a ani nemůže. Nebude k tomu ani důvod," uvedl Vondra.

Česko bude čelit dalším slovním útokům, říká Vondra

Některá zahraniční média psala o tom, že Češi nemohou vedení unie zvládnout. S podobnými prohlášeními vystoupili i někteří europoslanci.

Podle Vondry se tak evropští zákonodárci ale už pomalu snaží zviditelnit před evropskými volbami, které se odehrají příští rok. Vicepremiér uvedl, že kvůli předvolebnímu boji podobným útokům bude muset Česko nejspíš čelit i v době vedení unie.

Čtěte také

ČR na předsednictví spolupracuje s Francií a Švédskem. Od Francouzů vedení převezme, Švédům ho předá. Společná jsou proto částečně i témata. Předsednický stát ale musí řešit také aktuální problémy, proto se podle Vondry český program stále rozvíjí a priority se přehodnocují. "Klíčová je pružnost," uvedl.

Francie například letos musela začít řešit konflikt na Kavkaze či finanční krizi. S ní se bude muset vypořádat i ČR. Povede například debatu o zajištění vkladů.

Prioritou má pro Česko být diskuse o příštím evropském rozpočtu či o podobě zemědělské politiky. Na stole bude i Lisabonská smlouva, která má upravit fungování unie. Irové ji vetovali. Také v Česku se Lisabonská smlouva nenachází ve zcela komfortní situaci, řešit ji bude Ústavní soud a podle premiéra Mirka Topolánka je zřejmé, že ČR dokument už letos nestihne ratifikovat.

Čtěte více

EU bude pod českým vedením jednat s Chorvatskem o jeho vstupu i o řešení situace na Kypru. "Jdeme fakt do finále. Dosud to byla jízda šedesátkou po dálnici, teď je to dvoustovkou po městě. Intenzita kontaktů a práce je ohromná," uvedl Vondra. Dodal, že ČR chce hrát při předsednictví roli "konstruktivního a sebevědomého moderátora".

Vondra jedná s opozicí o toleranci

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) vládu několikrát kritizoval. Podle něj není na předsednictví připravena. Opozice si stěžuje také na to, že s ní kabinet nejedná. Premiér před dvěma týdny přišel s nabídkou spolupráce.

I dnes měli členové výboru z ČSSD k postoji Česka a k přípravám výhrady. Podle nich Česko politicky význam předsednictví podceňuje. Země nepůsobí věrohodně kvůli tomu, že vláda a prezident vystupují rozdílně. Socialisté se zmiňovali i o Lisabonské smlouvě. Podle nich budou Češi Iry těžko přesvědčovat o potřebnosti dokumentu, když ho zatím sami neratifikovali.

Vondra ve čtvrtek novinářům řekl, že kabinet s opozicí vyjednává o spolupráci při takzvaném párování v parlamentu, při organizaci schůzí zákonodárného sboru a také o půlročním přerušení opozičních snah vyslovit nedůvěru koaliční vládě.

"Já si myslím, že určitá míra spolupráce je nezbytná, vláda musí mít základní manévrovací prostor," zdůraznil Vondra.