julinek_snemovna_rezignovane__192x128_.jpgBrněnská Úrazová nemocnice se možná nezruší, bude dál fungovat a měla by patřit městu. Pokud by Brno chtělo v budoucnu zdravotnické zařízení zrušit či prodat, muselo by ho vrátit státu.

Na úterní mimořádné schůzi sněmovna schválila zákon poslanců ČSSD, který to má zaručit. Aby začal platit, musí ho ještě odhlasovat Senát a podepsat prezident.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek počítal se zrušením "úrazovky" a s přesunem její části do Bohunic, kde vzniklo moderní traumacentrum. Pro zachování Úrazové nemocnice a její převod ze státu na město ale v úterý zvedlo ruku 98 ze 159 přítomných zákonodárců.

Návrh socialistů podpořili i tři občanští demokraté, tři lidovci a pět zelených. Mnozí poslanci ODS a KDU-ČSL se zdrželi, proti byli jen někteří.

Kdo uzavře s nemocnicí smlouvy? VZP se brání

Podle šéfa poslaneckého klubu ČSSD Michala Haška, který by se měl stát hejtmanem Jihomoravského kraje, je vedení města připraveno nemocnici převzít a jednat se zdravotními pojišťovnami o financování. Šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák ale již dříve řekl, že jeho pojišťovna by nejspíš s nemocnicí smlouvy o úhradách péče neuzavřela.

Nedá se předpokládat, že by vynakládala peníze na další traumatologické centrum, vysvětlil před časem Horák. Hradit totiž bude pracoviště pro léčbu vážných úrazů v bohunické nemocnici, kam se měli podle Julínkových záměrů přesunout zdravotníci z "úrazovky".

Čtěte také

Sociální demokraté tvrdili, že pokud by se nemocnice rušila a personál se přesouval, špičkový tým odborníků by se rozpadl a péče o lidi s těžkými poraněními by se mohla zhoršit. Zastáncem brněnské nemocnice byl dlouhodobě také lidovec Ludvík Hovorka. Její zachování podpořil i dnes. "Tým (odborníků) funguje téměř jako vojensky řízená organizace, byl by zločin nemocnici rušit," uvedl.

Návrh socialistů podpořil například poslanec ODS Boris Šťastný. Řekl sice, že Úrazová nemocnice v současnosti již nevyhovuje technicky a dispozičně "superšpičkové traumatologické péči" a potřebovala by obrovské investice do přestavby a vybavení.

V Česku ale existují zařízení v horším stavu a péči v některých medicínských oborech je možné v budově poskytovat, dodal. Podotkl, že se z "úrazovky" stalo politikum a předvolební téma v kraji.