ustavni_soud_klaus__192x128_.jpgÚstavní soud (ÚS) ve středu přednesl verdikt, kterým uznal, že sporné pasáže Lisabonské smlouvy, kvůli nimž se na soud obrátil senát, nejsou v rozporu s Ústavou ČR. Ratifikace tak může pokračovat. V této chvíli soud čte zdůvodnění, které je velmi podrobné.

"Ústavní soud se smlouvou zabýval sedm měsíců," řekl předseda soudu Pavel Rychetský.

Rozhodnutí ÚS bylo jednomyslné. Žádný soudce si nevyhradil odlišné stanovisko ani k výroku, ani k odůvodnění nálezu, napsali pracovníci analytického oddělení soudu ve shrnutí nálezu. Jednoznačný výsledek je v politicky vyhrocených a složitých kauzách výjimečný.

Účastníkem jednání byl prezident republiky Václav Klaus, který v úterý dvakrát vypovídal proti smlouvě. Dále vláda, Poslanecká sněmovna a Senát. Každá z těchto institucí měla u soudu svého zástupce. Vládu zastupoval její místopředseda pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, za Poslaneckou sněmovnu vystoupil její předseda Miloslav Vlček a za Senát jeho místopředseda Jiří Šneberger.

Čtěte zpravodajství z prvního dne soudu

Rozhodnutí je důležité nejen pro Česko, ale pro celou Evropskou unii. Česko je v EU poslední zemí, která o smlouvě dosud nijak nehlasovala. Čekalo se právě na stanovisko ústavních soudců, aby mohl proces pokračovat. Lisabonská smlouva má unii přinést potřebné reformy institucí a rozhodování.

Důležitost českého stanoviska zvyšuje ještě skutečnost, že ČR bude od ledna předsedat Evropské unii. Dosud ve všech zemích našla smlouva podporu, jen v Irsku ji občané odmítli v referendu.

Smlouva se může k soudu zase vrátit

Ústavní soud však možná Lisabonskou smlouvu nezkoumal naposledy. Například skupině poslanců, senátorů a prezidentovi zůstává možnost znovu podat návrh na posouzení souladu jiné části smlouvy s českým ústavním pořádkem. Návrh mohou podat v dalších fázích ratifikace smlouvy. Důvodem je to, že soud tentokrát nehodnotil dokument jako celek, ale pouze ty jeho části, proti nimž dostal konkrétní argumenty.

Skutečnosti, že by diskuse o Lisabonské smlouvě mohla pokračovat, připouští i premiér Mirek Topolánek. "Oběma komorám parlamentu to umožňuje pokračovat v procesu ratifikace; nicméně i nadále očekávám, že odborná i veřejná debata bude pokračovat," stojí v prohlášení, které Topolánek rozeslal médiím bezprostředně po vynesení verdiktu Ústavního soudu.