martin-bursik-zeleni__192x128_.jpgLisabonská smlouva by mohla být ratifikována ještě letos. Klíčové zřejmě bude, jak se k věci postaví zákonodárci ODS. Šéf senátu Přemysl Sobotka (ODS) naznačuje za obě komory vstřícnost. Podle něj není pravděpodobné, že by se Senát kvůli lisabonské smlouvě reformující EU znovu obrátil na Ústavní soud (ÚS) poté, co soud dnes rozhodl, že šest článků smlouvy je v souladu s českou ústavou.

"V této chvíli nic nebrání ratifikaci v obou komorách parlamentu," řekl Sobotka novinářům. 

Zelení svolají kvůli ratifikaci mimořádnou schůzi sněmovny

Bezprostředně poté, co Ústavní soud ve středu vynesl verdikt, podle něhož kritizované body Lisabonské smlouvy jsou v souladu s Ústavou ČR, prohlásil předseda Strany zelených Martin Bursík, že chce kvůli ratifikaci Lisabonské smlouvy svolat mimořádnou schůzi sněmovny.

"Jde o to zbytečně neotálet," zdůraznil Bursík.

Zelení mají ve sněmovně daleko nejmenší klub, po víkendovém odchodu dvou poslankyň, má jen čtyři členy. O svolání mimořádné schůze musí požádat nejméně pětina členů sněmovny. Pro rychlé přijetí Lisabonské smlouvy se však vyslovují i opoziční sociální demokraté a koaliční KDU-ČSL.

Ústavní soud ve středu v Brně rozhodl, že šest článků Lisabonské smlouvy, které se nezdály být senátorům v souladu s českou ústavou, základnímu zákonu ČR neodporuje.

Čtěte více k verdiktu Ústavního soudu o Lisabonské smlouvě

Ministr Cyril Svoboda: S ratifikací můžeme začít hned zítra

Předseda sněmovny Miroslav Vlček (ČSSD) si myslí, že by smlouva mohla být schválena ještě letos. "Ve sněmovně bychom mohli například formou schůze na podpisy ještě do konce roku smlouvu schválit, jsem připraven schůzi svolat," řekl novinářům. Mimořádnou schůzi musí podle jednacího řádu sněmovny svolat nejpozději do deseti dnů od chvíle, kdy žádost dostane.

Premiér Mirek Topolánek přitom už před několika týdny prohlásil, že ČR letos Lisabonskou smlouvu ratifikovat nezvládne. Teď se však přímé odpovědi vyhnul.

Čtěte více

Ministr a šéf legislativní rady vlády Cyril Svoboda ve středu řekl, že smlouvu by sněmovna skutečně mohla ratifikovat ještě letos. "Můžeme zítra (ve čtvrtek) začít. To je reálné," poznamenal. Připomněl, že Lisabonská smlouva už parlamentu předložena je.

Šéf senátu Sobotka: Ratifikaci v obou komorách nic nebrání

A vstřícnost dokumentu naznačuje i klíčový hráč - ODS. "Nezpochybňuji rozhodnutí soudu, v této chvíli nic nebrání ratifikaci v obou komorách parlamentu," uvedl staronový předseda Senátu Přemysl Sobotka. Sám řekl, že pro smlouvu bude hlasovat. Nemyslí si, že ze Senátu vzejde další žádost o posouzení dokumentu.

"Na jaře rozhodl Senát celý poměrně velkou většinou, takže nevidím důvod hledat další rozpory," uvedl s tím, že ale nemůže vyloučit nějakou osobní iniciativu některých senátorů.

Kdy začne horní komora smlouvu projednávat, záleží podle něj na tom, kdy dostane od soudu písemný rozklad. Bod pak bude zařazen hned na první schůzi, tedy prosincovou nebo lednovou, uvedl.