Petr_Necas__192x128_.jpg Třetí a poslední etapa důchodové reformy ministerstva práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) má přinést lidem možnost vyvést určitou část ze svého důchodového pojištění do soukromého sektoru.

Při čtvrtečním představení této etapy ministr uvedl, že lidé by si mohli do soukromých finančních společností převést čtyři procenta z důchodového pojištění, další dvě by si doplatili sami.

Ministrův návrh minulý týden schválila porada ekonomických ministrů a vláda by jej měla projednávat koncem letošního roku.

Nynější sazba odváděná zaměstnanci a zaměstnavatelem na důchodové pojištění činí 28 procent příjmu zaměstnance. V případě nové možnosti vyvést část peněz do soukromého sektoru, která se odborně nazývá opt-out, by si lidé mohli čtyři procenta převést do soukromých finančních společností a další dvě procenta doplatit sami.

"Celková penze člověka, který využije opt-out, se bude skládat ze tří složek," uvedl Nečas. Kromě základní výměry důchodu a další poměrné části důchodu z průběžného důchodového pilíře by penzisté doživotně dostávali právě další prostředky, na něž by si částečně přispívali sami ze svého.

Více o důchodové reformě:

Podle Nečase by bylo převedení peněz ze státního systému do soukromých finančních společností dobrovolné, neboť by zřejmě nemuselo být výhodné pro všechny zaměstnance. Společnosti by spravovaly prostředky od klientů anonymně. Nevěděly by tedy, čí peníze konkrétně obhospodařují a v jakém rozsahu.

Prostředky by nejprve vybírala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), jež by je poté posílala do fondu, který by si klient vybral.

Důvodem této úpravy je snaha snížit náklady na reklamu, které by fondy ve snaze získat zákazníky poté přenášely na své klienty. Stalo se to již například na sousedním Slovensku, které již penzijní reformu zavedlo.

Do důchodu v 65 letech

První zákonem upravená a již schválená etapa důchodové reformy mění parametry státního důchodového systému. Podle ní se od ledna 2010 postupně začne zvyšovat věk odchodu do důchodu až na 65 let. Podle ministra zajistila tato etapa stabilizaci důchodového systému v Česku na příštích 30 let.

Druhá etapa má změnit penzijní připojištění a fondy na důchodové společnosti. Její koncepci vláda schválila v říjnu. Návrh zákona, který by měl ke spoření na důchod motivovat pracovníky i zaměstnavatele, by ministři měli dostat do poloviny ledna příštího roku.

Výhrady k jeho záměru již dříve netajila opozice, nesouhlasí s ním ani odbory. Opozici na záměrech třetí etapy penzijní reformy vadí zejména to, že podle ní peníze převedené do fondů budou v základním systému chybět. ČTK to již dříve řekl předseda sněmovního sociálního výboru Zdeněk Škromach (ČSSD), který je Nečasovým stínovým protějškem.

Myšlenka druhé etapy reformy pro něj naopak nepřijatelná není. "V otázce připojištění si myslím, že je možné hledat společné cíle," prohlásil.