Dělnická stranaV pražských Vysočanech se v sobotu po poledni sešlo zhruba 300 příznivců krajně pravicové Dělnické strany (DS), kteří protestovali proti návrhu vlády tuto stranu zakázat. Na zhruba hodinovou akci, která se konala přímo naproti hotelu, v němž zasedá kongres ODS, dohlíželo pět stovek policistů. Demonstrace se obešla bez větších incidentů, podle policejního mluvčího Tomáše Hulana policie pouze předvedla na služebny několik lidí kvůli porušení zákona o shromažďování nebo za účelem zjištění jejich totožnosti.

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas ve svém projevu přirovnal současnou vládní garnituru ke komunistickému režimu, který také zakazoval opoziční názory. Vláda se prý snaží potlačit "skutečnou opozici v České republice", protože se zalekla výborných výsledků DS v říjnových krajských volbách. Ministra vnitra Ivana Langra (ODS) Vandas nazval hlavním nepřítelem DS, neschopným, zkorumpovaným a všehoschopným kariéristou a parazitem.

Čtěte také

"Odmítáme nulovou toleranci polistopadového politického režimu, chceme ho odstranit. Ale chceme ho odstranit čestně ve volbách," řekl Vandas. Uvedl, že pokud se Nejvyšší správní soud při rozhodování o vládním návrhu zakázat DS vyvaruje politických tlaků, musí v souladu s českými zákony návrh zamítnout.

Vandas: Dělnickou stranu nikdo nezastaví

Vandas dodal, že Dělnickou stranu, která chce Česko "čisté, bílé, bez parazitů a jiné verbeže", nikdo nezastaví. "Budeme kandidovat v evropských volbách, ať se to někomu líbí, nebo ne," uzavřel. Jeho projev sledovali i úředníci z pražského magistrátu, kteří mají právo nahlášené shromáždění rozpustit, nijak ale nezasáhli.

Vandase, který kromě Langra slovně napadl i ministryni pro menšiny Džamilu Stehlíkovou, ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, ministryni obrany Vlastu Parkanovou a předsedu legislativní rady vlády Cyrila Svobodu, odměňoval shromážděný dav potleskem. Demonstranti, mezi kterými silně převažovali mladí muži, skandovali před skončením akce heslo "Nic než národ".

Setkání monitoroval i policejní vrtulník

Policie na místě kontrolovala lidi, kteří na shromáždění přicházeli. Nad místem se vznášel i policejní vrtulník, v okolí se podle zpravodajky ČTK pohybovaly i obrněné vozy a policisté na koních. Na akci se přišel v civilu podívat i šéf pražské policie Martin Červíček. "Moje účast je čistě pracovní, protože myslím, že určitá zásadní opatření je třeba ve spolupráci se speciálními jednotkami řídit přímo z místa," vysvětlil ČTK.

DS na sebe v poslední době upozornila především v souvislosti s událostmi v Litvínově. Na tamějším sídlišti Janov trvají delší dobu spory mezi Romy a ostatními občany. Strana, která má podporu tamních obyvatel, se netají svou averzí vůči Romům. Posledního pochodu na Janov, který vyústil v ostré bitvy stovek extremistů a policistů, se zúčastnilo zhruba 600 až 700 pravicových radikálů.

Akcí Dělnické strany se již delší dobu účastní přívrženci dvou nejvýznamnějších ultrapravicových uskupení v Česku - neonacistického Národního odporu a Autonomních nacionalistů. Vedení strany přímé napojení na neonacisty odmítá.