vladimir-zelezny-europoslanec__192x128_.jpgLetitá kauza, která v konečném důsledku přinesla definitivní pád Vladimíra Železného z čela komerční televize Nova, končí. Městský soud v Praze v plném rozsahu osvobodil současného europoslance Železného a jeho tři někdejší právníky v kauze údajného pokusu o poškozování věřitele.

Hlavní kauza kolem Novy 

Železný a jeho právníci čelili obžalobě, že převáděli majetek na další osoby ve chvíli, kdy už se někdejší první muž Novy ve zlém rozešel s investorem, americkou společností CME. Podle žaloby se tak chtěl Železný vyhnout placení miliardových závazek vůči CME Ronalda Laudera. Jde o hlavní kauzu, která souvisí s ovládnutím televize Nova. CME poté, co se Železný odtrhl a začal vysílat sám, požadovala po Železném vrátit část své investice.

Šlo o nejrozsáhlejší z trestních kauz Železného. Trestné činnosti se podle žalobce dopouštěli v letech 1999 až 2001. Poté, co CME uplatnila u mezinárodní arbitráže nárok na zaplacení dlužné částky přes 23 milionů dolarů (v roce 2001 zhruba 875 milionů korun), obžalovaní podle policie podnikali kroky k převedení majetku Železného na nové právnické osoby.

Čtěte také o dalších kauzách Železného

Společnost CME, která je staronovým majitelem Novy, se v trestním řízení žádné náhrady škody nedomáhala. Její pohledávka byla totiž v plné výši uhrazena - za Železného dluh uhradili v roce 2002 tehdejší vlastníci společnosti CET 21, skupiny PPF a MEF Holding.

Přehled kauz Vladimíra Železného

Případ týkající se údajného krácení daně při dovozu obrazů

V dubnu 2001 policie obvinila Železného a Čechoameričana George Novotného z krácení daně ve výši 6,8 milionu korun při dovozu obrazů. Železný podle obžaloby koupil v cizině cenné obrazy, které do Česka po předchozí dohodě dopravil bez zaplacení cla a daní galerista Novotný. Tvrdil, že jsou jeho osobním majetkem, který dováží při stěhování do ČR.

Krátce po obvinění právníci Železného daň zaplatili. V lednu 2006 se věc dostala před soud. Loni v srpnu pražský městský soud odsoudil Železného k dvouletému podmíněnému trestu se čtyřletým odkladem a zároveň mu udělil peněžitý trest pět milionů korun. Železný se odvolal. Novotný dostal stejný trest, vyvázl však bez pokuty.

Pokus o poškozování věřitele

Jde o nejrozsáhlejší z trestních kauz Železného, v níž je jemu a trojici jeho někdejších právníků kladeno za vinu, že poškodili společnost CME, když se Železný údajně naoko zbavoval majetku, aby nemusel splácet závazek vůči CME. Trestné činnosti se údajně dopouštěli v letech 1999 až 2001.

Poté, co CME uplatnila u mezinárodní arbitráže nárok na zaplacení dlužné částky přes 23 milionů dolarů (v roce 2001 zhruba 875 milionů korun), obžalovaní podle policie podnikali kroky k převedení majetku Železného na nové právnické osoby. Železný poté s majetkem dále disponoval.

Společnost CME, která je staronovým majitelem Novy, se v trestním řízení žádné náhrady škody nedomáhá. Její pohledávka byla totiž v plné výši uhrazena - za Železného dluh uhradili v roce 2002 tehdejší vlastníci společnosti CET 21, skupiny PPF a MEF Holding.

Loni v březnu začalo před pražským městským soudem hlavní líčení v této kauze. Toto pondělí soud Železného a jeho tři někdejší právníky v kauze údajného pokusu o poškozování věřitele osvobodil.

Případ daňových úniků při převodu podílu v CET 21

Železný také čelí od roku 2003 obvinění z krácení daní při převodu obchodního podílu ve společnosti CET 21. Železný, jeho bývalý právník Aleš Rozehnal a někdejší zakladatelé CET 21 Fedor Gál, Josef Alan, Vlastimil Venclík a Petr Hunčík jsou podezřelí, že ošidili stát o více než 38 milionů korun.

Kauzu začal pražský městský soud projednávat letos v lednu a v červnu všechny obžalované osvobodil. V listopadu však pražský vrchní soud v odvolacím jednání červnový verdikt zrušil. Případem se tak bude muset pražský městský soud zabývat znovu.