ministr-zahranici-karel-schwarzenberg__192x128_.jpgMinistr zahraniční Karel Schwarzenberg by viděl jako nešťastné, pokud by Česko odkládalo ratifikaci lisabonské smlouvy o reformě institucí Evropské unie. V Bruselu v pondělí řekl, že tento dokument považuje za stejně důležitý jako smlouvy o případném umístnění amerického protiraketového radaru v ČR.

Jak Češi přijímají lisabonskou smlouvu

"To bych nepovažoval za dobré řešení...Dlouhé prodlévání s tím (ratifikací) bych považoval za nešťastné," řekl Schwarzenberg na dotaz, jak by mohlo případné odkládání ratifikace na jaro ovlivnit nadcházející české předsednictví. Praha se předsednické role v EU ujme na šest měsíců úderem ledna, kdy v této roli vystřídá Francii.

Někteří zelení, kteří jsou součástí vládní koalice, by byli rádi, kdyby smlouvy o radaru byly ratifikovány až poté, co se k protiraketové obraně jasněji vyjádří nová americká administrativa v čele s prezidentem Barrackem Obamou, který ale současného prezidenta George Bushe vystřídá až ve druhé půlce ledna. Navíc by chtěli počkat i na dubnový summit Severoatlantické aliance.

Kongres hlavní vládní strany ODS premiéra Mirka Topolánka ale o víkendu schválil usnesení, v němž sice ponechává rozhodnutí o ratifikaci lisabonské smlouvy na poslaneckém a senátorském klubu strany, avšak současně jim důrazně doporučil prosadit přednostní schválení smluv o protiraketové obraně.

"Pro mě jsou obě smlouvy stejně důležité. Podle mě je pro bezpečnost ČR důležité, aby obě smlouvy prošly," řekl dnes šéf české diplomacie v Bruselu, kde se účastnil zasedání ministrů zahraničí zemí EU.

Další osudy lisabonské smlouvy v ČR podle něj nejsou na ministerstvu zahraničí a jeho šéfovi. "Jak se strany na tom dohodnou, hlavně ty velké, a v jakém pořadí to bude, do toho bych se jako ministr, který ani není členem sněmovny, nechtěl míchat. Taky nejsem ani v jedné straně," řekl Schwarzenberg, který je ve vládě jako nestraník za Stranu zelených.

 

Ve sněmovně Lisabon letos asi neprojde

 

Schwarzenbergova reakce tak přichází den před mimořádnou schůzi poslanecké sněmovny, na které by měla být projednávána právě lisabonská smlouva. O svolání schůze požádala opoziční ČSSD, která stojí o schválení dokumentu ještě do konce letošního roku.

Řada vládních občanských demokratů ale s ratifikací smlouvy nesouhlasí. Kdyby projednávání "Lisabonu" v dolní komoře zablokovali, sociální demokraté by podle svého předsedy Jiřího Paroubka neuzavřeli s koalicí dohodu o spolupráci v době předsednictví.

Poslanec ODS a předseda ústavně-právního výboru Marek Benda v pondlěí ČTK řekl, že jeho strana program schůze nepodpoří. "Pokládám za vysoce nepravděpodobné, že bychom ho podpořili," prohlásil. Poukazuje přitom na to, že ani jeden z příslušných sněmovních výborů smlouvu neprojednal až do konce. V rozporu se zákonem to sice podle něj není. "Je to ale minimálně nezvyklé, nepočkat na své výbory," dodal. Sněmovní zahraniční výbor i výbor pro evropské záležitosti projednávání tohoto dokumentu přerušily.

Čtěte více

Česko je kromě Irska poslední členskou zemí sedmadvacítky, kde smlouva nebyla schválena parlamentem. Irové už se vyjádřili, že chystají další referendum, které by mohlo jejich negativní postoj k smlouvě změnit. To první skončilo odmítnutím dokumentu.