Senat_lisabon__192x128_.jpgČesko začne  od  1.ledna  2009 předseda Radě Evropské unie bez toho, aby  alespoň jedna z komor českého parlamentu  schválila ratifikaci Lisabonské smlouvy, která dává pravidla budoucímu fungování EU.  Senát ve středu  smlouvu znovu projednával,  její schvalování ale odložil o měsíc.

Na návrh ODS, který Senát schválil, smlouvu znovu projednají senátní výbory. Projednají ji i spolu s rozhodnutím Ústavního soudu, podle něhož dokument není v rozporu s českým ústavním pořádkem.

Pro odklad hlasovalo 73 ze 77 přítomných senátorů, zdrželi se jen dva komunisté a dva sociální demokraté včetně místopředsedkyně horní komory Aleny Gajdůškové.

Ani sněmovna lisabon neprojedná do konce roku 

O odložení schvalování Lisabonské smlouvy rozhodla v úterý i Poslanecká sněmovna. Ke schvalování smlouvy se tak poslanci vrátí až 3. února 2009 od 14 hodin. Sněmovna to schválila rovněž na návrh ODS. Také tady totiž dokument a verdikt ústavních soudců projednají nejprve výbory. Hlasy alespoň části občanských demokratů jsou pro schválení smlouvy v obou komorách nezbytné.

Čtěte více:

O svolání úterní mimořádné schůze sněmovny požádala opoziční ČSSD, která chtěla stihnout dokument ratifikovat ještě do konce roku. K ratifikaci před zahájením českého předsednictví EU, se klonili i vládní lidovci a zelení. Na odložení projednávání dokumentu se nakonec shodli, pro hlasovalo 159 poslanců, proti jich bylo pouze 8.

V průběhu úterní schůze sněmovny řekl novinářům šéf poslanců ODS Petr Tluchoř, že chce, aby poslanci smlouvu projednávali na téže schůzi jako základní smlouvy umožňující vznik radaru amerického protiraketového deštníku v ČR.

Paroubek: Lisabon výměnou za radar? Nesmysl

 

Předseda opoziční sociální demokracie Jiří Paroubek dnes důrazně odmítl spekulace, že by jeho strana "handlovala" se svým odmítavým postojem ke vzniku radaru amerického protiraketového systému výměnou za podporu lisabonské smlouvě reformující EU. Zdůraznil, že ČSSD o takové výměně nikdy s největší vládní ODS nejednala a jednat rozhodně nehodlá.

Úterní odložení hlasování o lisabonské smlouvě až na únorovou schůzi sněmovny podle Paroubka zabránilo "ohromné mezinárodní ostudě a dlouhodobému a možná i těžko napravitelnému poškození našich národních zájmů". S "Lisabonem" mají problém někteří zástupci největší vládní ODS, jejíž předseda a premiér Mirek Topolánek ji sám v Portugalsku podepsal.

"Chci říct zcela otevřeně, že o tom se nikdy neuvažovalo, alespoň ne z naší strany... My na tom žádný zájem nemáme, protože 80 až 90 procent našich voličů je proti přijetí těchto (radarových) smluv," odmítl Paroubek spekulace, že by ČSSD a ODS připravovaly výměnný obchod podpory lisabonské smlouvy od vládní strany za podporu dvou smluv o protiraketovém radaru od sociální demokracie.

"Nikdy jsme o tom nejednali, ani já s panem (Mirkem) Topolánkem, ani nikdo ze sociální demokracie, ba ani tato úvaha nikdy ani nepadla," zdůraznil předseda ČSSD. Připustil, že na příští týden je plánována jeho schůzka s premiérem a předsedou ODS Topolánkem, má se však týkat pouze a jen tolerance vlády v době českého předsednictví EU. Důvěru lidí a voličů, kteří odmítají americký radar, prý ČSSD nemůže zklamat. 

Kompromis se najít musí

Naopak vládní ODS pokládá smlouvy o vzniku radaru, které letos podepsal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za Stranu zelených), za důležitější než lisabonskou smlouvu. Například šéf ústavně-právního výboru sněmovny Marek Benda (ODS) zdůraznil, že kompromis se najít musí.

"Já bych sám za sebe pro 'Lisabon' také nehlasoval. Ale říkám: Jestli bude schválena radarová základna, tak se mi za to lisabonská smlouva zdá přijatelnou cenou. A je potřeba najít mezi lidmi, kteří odmítají radar, dostatek hlasů do toho 101, kteří to cítí stejně, ale obráceně - kde vyšší cena je 'Lisabon', za který stojí schválit radar," uvedl v úterý poslanec.