david_rath__192x128_.jpgKoaliční šéfové budou mít v následujících hodinách těžkou práci. Pokud chtějí zamezit tomu, aby při středeční schůzi sněmovny poslanec ČSSD David Rath prosadil výrazné omezení poplatků ve zdravotnictví, budou se muset co nejrychleji dohodnout na vlastním, kompromisním řešení.

A doufat, že David Rath na svou stranu k opozičním poslancům nezíská ještě tři hlasy z koaličních lavic.

Ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi je přitom už jasné, že z řady poplatků, které fungují od začátku letošního roku, bude muset slevit. Jasný hlas Julínkovi dali lidovci v úterý ráno na jednání svého předsednictva.

Navrhli osvobodození od poplatků pro děti do 18 let i seniory starší 75 let. Účtovat by se podle KDU-ČSL také nemělo za každou položku na receptu, ale jen za celý recept, a to 20 Kč.

Čtěte více

Zda se na tomto vláda dohodne, je teď akutní otázka pro šéfy koaličních stran. "O poplatcích musí rozhodnout koaliční devítka. Experti už do toho nebudou mluvit. Naší prioritou jednoznačně zůstává dohoda v koalici," řekl serveru iHNed.cz místopředseda sněmovního zdravotního výboru Jiří Carbol.

Rath může počítat se Snítilým i novou poslankyní Kočí

Dohodnout se musí koalice zítra do deseti ráno. Ve středu v deset ráno totiž začnou o zrušení poplatků jednat poslanci.

Na stole budou mít návrh Davida Ratha z ČSSD na zrušení poplatků dětí do 18 let, pro důchodce, invalidní důchodce a lidi, kteří vydělávají méně než je dvojnásobek životního minima. A pokud se koalice na ničem nedohodne, hrozí, že socialisté s pomocí několika lidovců a nezařazených poslanců svůj návrh prosadí.

Například Carbolovi, ale i Ludvíku Hovorkovi, Olze Zubové či Věře Jakubkové se návrh ČSSD docela líbí.

Koalice už navíc nemůže ve sněmovně počítat s Michalem Pohankou. Ten se totiž minulý týden vzdal svého mandátu a už ve středu ho nahradí podle svých slov loajální poslankyně ČSSD Irena Kočí.

ČSSD má pro svůj návrh ve sněmovně 98 hlasů. Kromě poslanců ČSSD a komunistů chce totiž rušení poplatků pro děti a důchodce podpořit i bývalý poslanec ČSSD Evžen Snítilý.

"Vždy jsem hlasoval pro výjimky v poplatcích a budu pro ně hlasovat i nadále," říká Snítilý. K prosazení svého návrhu tak musí ČSSD "uloupnout" od nezařazených poslanců a nebo od lidovců další tři hlasy.

Hroboň: Díky poplatkům máme na moderní léčbu

Ministerstvo zdravotnictví před výrazným a ukvapeným rušením poplatků velmi silně varuje. Podle náměstka ministra zdravotnictví Pavla Hroboně mají poplatky po roce fungování spoustu pozitivních výsledků.

"Významně pokleslo zneužívání pohotovosti, snížila se délka hospitalizací (ale ne jejich počet), zejména u dlouhodobé lůžkové péče, snížil se extrémně vysoký počet návštěv v ambulancích lékařů. Běžné levné léky jako je aspirin, paralen nebo kapky do nosu, si lidé kupují sami. Za ušetřené peníze pojišťovny financují více účinné moderní léčby pro pacienty s rakovinou, roztroušenou sklerózou nebo s těžkými vrozenými nemocemi. Jenom za 1. pololetí VZP věnovala na tuto péči o 800 milionů korun více než před rokem," píše Pavel Hroboň v komentáři, který vyjde ve středečních Hospodářských novinách.  

Nejistota: I někteří poslanci ODS

I pokud se ale vláda do středeční schůze sněmovny domluví, nemusí mít ještě zdaleka nic jistého. Koaliční jednání totiž v každém případě nebude závazné pro některé nezařazené poslance ODS, bez kterých koalice své návrhy jen těžko prosadí.

"Šanci zabránit Rathovu návrhu jsme měli tím, že bychom trpělivě jednali na úrovni parlamentu, že bychom jednali s jednotlivci, kteří chtějí hlasovat jinak. Pokud budeme jednat jen na úrovni vedení koalice, tak takový postup je bezcenný a špatný. Je fatální chybou ministerstva zdravotnictví, že k jednání expertů koaličních stran s nezařazenými poslanci ještě nedošlo," kritizuje svého stranického kolegu Tomáše Julínka místopředseda zdravotního výboru Boris Šťastný.