ohnostroj_praha__192x128_.jpgPůvodně to měla být něco jako radostná exploze česko-francouzského přátelství. O silvestrovské půlnoci měl Prahu ozářit velkolepý ohňostroj, který by symbolizoval předání vlády nad Evropskou unií mezi Čechy a Francouzy.

Nakonec z této spolupráce sešlo. Tentokrát prý ale nešlo o jednu z česko-francouzských diplomatických "rachejtlí", které nad unií v poslední době létají kvůli prezidentu Václavu Klausovi nebo kvůli českému váhání s Lisabonskou smlouvou. Prý se jen nakonec ani jedné straně nechtělo tento společný večírek zaplatit.

Pražský novoroční ohňostroj má nakonec název "9 Obrazů".

"Jedná se o prezentaci tradiční podoby ohňostrojů ze zemí čtyř kontinentů - Evropy, Asie, Afriky a Ameriky," popisuje světelnou show, kterou Češi vstoupí do svého půlročního šéfování unii, David Frodl, z agentury Ogilvy, která akci zajišťuje PR.

Po unii v něm tedy nebude ani stopy, naopak své místo v něm třeba dostanou mexické či japonské barvy. A mezi nimi i francouzské.

Nebyly na to peníze

Podle původní dohody měl ohňostroj připravit francouzský specialista na rachejtle Groupe F, která třeba zajišťovala světelnou show pro letní olympijské hry v Athénách v roce 2004.

"Nebyly na to peníze. Francouzská firma si řekla moc," sdělila HN Zuzana Leroy z francouzské ambasády v Praze.

Podobně mluví také Daniel Častvaj z PR oddělení pražského magistrátu.

"Francouzi z toho postupně couvali a zbylo to na nás, jenže 10 milionů korun jsme za ohňostroj dát nechtěli. Navíc, Evropské unii bude předsedat vláda, ne pražský magistrát," říká. Prý to ale rozhodně nemá co dělat s tím, že pražský primátor Pavel Bém patří ke spojencům prezidenta Klause a také k nejtvrdším kritikům Lisabonské smlouvy v ODS.

Ale třeba v Brně, kde primátoruje sociální demokrat Radim Onderka, předsednictví schovávat nebudou. "Letos poprvé připravujeme ohňostroj, a je to i kvůli českému předsednictví EU," říká mluvčí brněnské radnice Pavel Žára.

A vláda zase svůj program úzkostlivě tají. Premiér i špičkoví čeští diplomaté spolu drží basu a odmítají říct, jak stráví svůj první den jako "králové" EU. Premiér jen dřív naznačil, že chystá speciální projev - tak trochu konkurenci tradičnímu uvítání do Nového roku, který náleží prezidentovi.

Zato Paříž předsednictví vítala s chutí. Slavná Eiffelova věž dostala světelný kabátek v modré a s prstencem unijních hvězdiček. Nic tak velkolepého ale Praha podle předběžných vyjádření úřadu vlády nechystá.