Německý lyžařský areál RuhpoldingTa věta padá na počátku prosince každý rok a stále častěji - budou letos bílé vánoce? Teď možná evropští klimatologové jednou provždy ukončili dohady.

Podle nejnovější předpovědi počasí pro Česko se zdá být pravděpodobnější, že prudké ochlazení přinese ve středu sníh i do nížin. Jenže nová studie klimatologů ukazuje, že i když to letos vyjde, může to být naposledy. 

Zvýšení průměrných teplot ve světě od roku 1900 o 0,7 stupně Celsia a předpokládané další globální oteplování klimatu do roku 2100 nevěští nic příznivého.

Pravděpodobnost klesá 

"Pravděpodobnost zasněžených Vánoc je již nyní nižší než před pouhými 50 lety a v druhé polovině století bude sníh na mnoha místech stále vzácnější," říká Friedrich-Wilhelm Gerstengarber z ústavu pro výzkum dopadů klimatických změn v německé Postupimi.

Čtěte o prosincových rozměrech počasí

V Berlíně kupříkladu šance na sněhovou pokrývku 24., 25. a 26. prosince klesla z 20 procent před sto lety na současných zhruba 15 procent. Do roku 2100 budou šance méně než pětiprocentní, odhaduje Gerstengarber, který připomíná, že naposledy zažil Berlín sníh na Vánoce v roce 2001.

Bílé vánoce budou raritou

Ve městech s přímořským klimatem, jako je Londýn, a mírným kontinentálním klimatem, jako je Paříž, jsou "bílé" Vánoce už teď neobvyklé a za 100 let budou považovány za naprostou raritu, soudí expert.

"Čím vzácnějším se sníh na Vánoce stává, tím víc po něm ovšem lidé touží," konstatuje Gerstengarber, podle něhož v roce 2100 ve městech v malých nadmořských výškách, jako Berlín (30 metrů nad mořem), sníh zřejmě už vůbec nebude zůstávat ležet.

Čtěte také o sportu závislém na sněhu

Odborníci upozorňují, že dopady klimatických změn nyní musejí brát v potaz i ti, kteří sázejí na pohádkově "bílé" Vánoce, což je třeba v Británii stále populární prosincová zábava.

Ani zelená, ale ani (v zimě) bílá planeta

Experti se shodují, že na globálním oteplování nese alespoň částečně vinu člověk vypouštěním skleníkových plynů, které vznikají při spalování fosilních paliv. Emise těchto plynů, především oxidu uhličitého, vzrostly od roku 1970 zhruba o 70 procent a podle nejhorších scénářů by se mohly do roku 2050 zdvojnásobit. Oteplování přitom znamená více záplav, vln sucha, silnější bouře a zvýšení hladiny oceánů.

Podle Paala Prestruda, ředitele centra pro mezinárodní výzkum podnebí a životního prostředí v Oslu, bude v nadcházejících desetiletích i norská metropole o Vánocích bílých opravdu jen snít.

Podívejte se na fotogalerii, článek pokračuje pod ní 

 

"Pravděpodobnost sněhu na Vánoce klesá ještě rychleji na místech jako Oslo, kde průměrné zimní teploty jsou teď skoro o jeden stupeň vyšší (než před sto lety), a začátek zimy je obzvlášť teplý," prohlásil Prestrud, který v této souvislosti s nostalgií zavzpomínal na slavnou píseň White Christmas (česky Já sním o Vánocích bílých) z roku 1940 hudebního skladatele Irvinga Berlina, zpopularizovanou zpěvákem Bingem Crosbym.

Běhání na lyžích v Norsku? Obtížné

"Podmínky pro běžecké lyžování (v oblasti Osla) se zhoršily. V současné době bývá v průměru 100 dní ročně se sněhovou pokrývkou minimálně 25 centimetrů. V roce 1900 to bylo 150," podotýká.

Americké národní středisko pro stav sněhu a ledu, které od roku 1978 shromažďuje snímky ze satelitu zobrazující sněhovou vrstvu na severní polokouli v březnu a dubnu, poukazuje na zmenšení zasněžené plochy asi o dva miliony kilometrů čtverečních na stávajících 36 milionů kilometrů čtverečních.

Německý klimatolog Gerhard Müller-Westermeier nicméně tvrdí, že v mnoha oblastech s mírným klimatem bude v příštích dekádách sněhu spousta a že situace v jistých regionech se téměř nezměnila.

Města jako Mnichov, nemluvě pak o alpských oblastech, si podle něj podrží vysokou pravděpodobnost "bílých" Vánoc i po roce 2100. "A na některých meteorologických stanicích se současnou nízkou šancí na sníh 25. prosince, jako kupříkladu ve Frankfurtu nad Mohanem, situace v minulosti lepší nebývala," dodává.