delnici-stavba-ukrajinci__192x128_.jpgO zelené karty, které měly výrazně zjednodušit zaměstnávání lidí ze zemí mimo Evropskou unii, budou moci požádat jen cizinci z dvanácti států. Výrazné zjednodušení zaměstnávání cizinců, kteří chtějí pracovat na místech, o něž Češi nemají zájem, se tak kvůli finanční krizi odkládá na neurčito.

Ministerstvo vnitra v pondělí ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí vydalo vyhlášku, která vůbec nepočítá se zelenými kartami například pro občany Vietnamu nebo Mongolska. Právě z těchto zemí přicházelo do Česka rok od roku víc lidí, kteří pracovali hlavně v pofesích, ve kterých Češi pracovat odmítali.

Nepřehlédněte

Situace na pracovním trhu se za posledních několik měsíců výrazně posunula. Ještě před třemi měsíci u nás bylo 150 tisíc volných pracovních míst, teď jich je téměř o 40 tisíc méně. V Česku začíná vznikat přetlak na pracovním trhu, a proto bude potřeba méně cizinců, než se předpokládalo,“ vysvětlil serveru iHNed.cz mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský, proč je seznam zemí tak úzký. „Svou roli při zařazování zemí do seznamu samozřejmě hrály i bezpečnostní a zdravotní aspekty,“ dodal Sezemský.

Vietnam ne...

Zařazení Vietnamu do seznamu vyvolených 12 zemí nepomohl ani lobbing vietnamského velvyslance Vuong Thua Phonga. „Je to kudla do zad českých firem, které u nás ještě stále požadují kvalifikované dělníky. Ve Vietnamu jich čekají stovky, zelené karty mohly jejich příjezd urychlit a usnadnit,“ říká předseda Českovietnamské společnosti Marcel Winter.

Psali jsme

Podle něj si život zbytečně komplikuje i stát. V Česku nyní pracuje a žije asi 55 tisíc Vietnamců, zelené karty mohly podle Wintera nad příjezdem dalších udržet dohled. Do Česka tak dál na fiktivní „živnostenská“ víza budou mířit stovky nekvalifikovaných lidí, kteří pak často končí na černém trhu práce.

… Ukrajina ano

Seznam zemí, ze kterých můžou lidé žádat o zelené karty, určitě potěší desetitisíce Ukrajinců, kteří v Česku pracují hlavně na stavbách. K práci v Česku bude nově ukrajinskému pracovníkovi stačit, aby se podíval na internet a našel si místo, o které už 30 dní neprojevil žádný český zaměstnanec zájem.

Seznam zemí, jejichž občané budou dostávat zelené karty

Australského společenství

Černé Hora

Chorvatská republika

Japonsko

Kanada

Korejská republika

Nový Zéland

Bosna a Hercegovina

Makedonie

Spojené státy americké

Srbsko

Ukrajina

Na českém velvyslanectví si pak podá žádost o vydání zelené karty na konkrétní pracovní místo, a pokud nebude pro Česko představovat bezpečnostní riziko, tak kartu od ministerstva vnitra dostane. Díky zelené kartě bude mít v kapse jak pracovní povolení, tak i povolení k dlouhodobému pobytu.

Internetový portál s pozicemi, o které Češi do 30 dní neměli zájem, spustí ministerstvo práce a sociálních věcí na začátku února. Úplně stejně jako Ukrajinci si na něm budou moci najít práci lidé z Bosny, Černé Hory, Chorvatska, Makedonie, Srbska, kteří dnes v Česku pracují hlavně v dělnických profesích, a pak také lidé ze šestice bohatých států: z USA, Kanady, Austrálie, Japonska, Jižní Koreje a Nového Zélandu.

Arabská ghetta nehrozí

Zelené karty tak zdaleka nebudou mít pro české firmy takový význam, jaký ministerstvo práce ještě před půl rokem slibovalo. Na druhou stranu se v žádném případě nenaplní obavy opoziční ČSSD, jejíž poslanci v létě při schvalování zelených karet varovali, že nás kvůli nim zaplaví hordy Arabů a Turků.

Kategorie zelených karet
Povolení k dlouhodobému pobytu v režimu zelená karta bude vydáváno v kategoriích:
 „A“ - pro vysokoškolsky kvalifikované pracovníky a klíčový personál (na dobu až 3 roky)
 „B“ – pro pracovníky na pracovních pozicích minimálně s požadavkem vyučen (na dobu až 2 roky)
 „C“ – pro ostatní pracovníky (na dobu až 2 roky)

Ve Francii a Německu vznikla poměrně rozsáhlá ghetta Turků a Arabů. Ty země viditelně obtížně hledají schopnost si s přívalem nových etnik, kultur a národů poradit. A něco podobného může kvůli zeleným kartám potkat i nás,“ upozorňoval v srpnu sněmovnu zahraničně-politický expert ČSSD Lubomír Zaorálek.

Dnes už jsou socialisté mnohem opatrnější. „Pokud budou moci zelené karty dostávat jen lidé z těchto 12 zemí, tak padají ty největší obavy, které jsme měli vůči přílivu pracovníků z některých zemí,“ připouští šéf sněmovního zahraničního výboru Jan Hamáček.