josef_tomas_192.jpgNový tiskový mluvčí KSČM Josef Tomáš byl před patnácti lety odsouzen k podmíněnému trestu za hanobení národa, rasy a přesvědčení za antisemitismus. Informovaly o tom středeční Lidové noviny a Právo. Vedení KSČM o jeho odsouzení vědělo, přesto se jím teď bude zabývat.

Pětačtyřicetiletý Tomáš na počátku 90. let vydával a řídil extrémně pravicový a antisemitský Týdeník Politika. Publikoval v něm řadu článků, které často pojednávaly o "židovském spiknutí". V listopadu 1994 za to byl odsouzen Městským soudem v Praze k odnětí svobody na sedm měsíců s podmínkou na dva roky a k dvouletému zákazu publikační činnosti.

"Ve zmíněném periodiku jsem kromě jiného zveřejňoval materiály, knižně nebo novinově publikované v řadě evropských zemí a USA. Pokud se někteří z těchto autorů dostali do problémů jako já, své soudní spory buď vyhráli, nebo nebyli souzeni vůbec. Veškeré autorské texty se opíraly o dostupná fakta, světově publikovaná," hájí se v prohlášení zaslaném deníkům Tomáš.

"Nikdy se v Týdeníku Politika neobjevily články, které by souhlasily s rasovou diskriminací židovského národa, kterou odmítám i já," dodává.

Šéfové KSČM se budou minulostí svého mluvčího zabývat

Vedení KSČM nevidí v osobě Josefa Tomáše žádný problém. "Pokud je mi známo, tak dostal podmínku a v ní se osvědčil, takže je třeba na něj hledět jako na netrestaného," řekl LN předseda KSČM Vojtěch Filip. Místopředseda strany Jiří Dolejš uvedl, že s Tomášem spíše rozebírali jeho někdejší kritické názory na KSČM.

Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik však Právu řekl, že pro něj je Tomášova minulost novou informací a že se kauzou bude zabývat vedení strany.

 

Josef Tomáš nedokončil studium žurnalistiky a v osmdesátých letech působil na Znojemsku v rozhlase, okresních novinách a jako osvětový pracovník. Byl přijat za kandidáta KSČ, později se angažoval v lidové straně.

V 90. letech začal vydávat Týdeník Politika, který byl podle LN na konci roku 1992 zřejmě nejmasovějším českým extremistickým věstníkem. Později krátce spolupracoval s brněnskou redakcí ČT a od roku 2002 se angažuje v kampaních KSČM. Mluvčím strany se stal letos v prosinci.