Češi pijí o život. Vloni kvůli alkoholu v krvi zemřelo na silnicích 80 lidí, nejvíce od roku 2003. Oproti roku 2007 je to nárůst o 122 procent.

Policie přitom na řidiče tlačila více než v předchozích letech, sebrala jim 8179 průkazů, což je o 2643 více než v roce 2007. Pro letošek policisté počítají s tím, že opilců za volantem nachytají míň. Ale jenom kvůli tomu, že je už řidiči nemusejí volat ke každé nehodě. "Letos kvůli tomu počet zjištěných řidičů s alkoholem klesne," připouští šéf dopravní policie Leoš Tržil. Pokud škoda nedosáhne sta tisíc, šoféři si nehodu řeší sami. A pokud nabourá jen jeden, situace bude z jeho pohledu ještě jednodušší.

Kvůli alkoholu přitom vloni zemřel každý dvanáctý člověk, který se připletl k nehodě, rok předtím to byl ještě každý jedenatřicátý.

Nárůst ve statistikách si policisté vysvětlují i jiným způsobem své práce. "Přestali jsme preferovat velké bezpečnostní akce typu Kryštof. Policisté v regionech mají za úkol soustředit se spíše na silnice, kde se dá předpokládat, že jezdí opilí řidiči. Kontroly také probíhají častěji v rizikový čas, tedy v pátek a v sobotu večer," vysvětluje policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková.

Čtěte také

Nejhorší jsou podle policejních statistik letní víkendy. Mají i své nej: v sobotu 28. června a 12. července zaznamenaly shodně 48 nehod opilých řidičů. Druhý nejhorší víkend byl v sobotu 21. června.

Letos platí pro řidiče novinka. Aby jim policie dokázala, že před jízdou pili alkohol, nebudou muset jít na odběr krve. Dostatečným důkazem bude číslo na displeji dechového testeru. Kvůli chystané novele silničního zákona, která leží na stole poslancům, padají i návrhy, aby také v Česku platila jistá tolerance alkoholu v krvi. Například v sousedním Německu přimhouří oko do 0,5 promile.

"Podle mých zkušeností mohu říci, že do 0,3 promile řidič neohrožuje svoje okolí. Naopak jsem pro zpřísnění trestů pro ty, kteří jezdí často silně opilí," říká soudní znalec v oboru toxikologie Jaroslav Zikmund.

Policisté jsou ale proti. "Ta čísla o mrtvých jsou jasným důkazem toho, že nemůžeme alkohol nijak tolerovat," argumentuje Josef Tesařík z ředitelství dopravní policie. Alkohol působí podle policie nejhůře na mladé řidiče.

Jeden z posledních případů opilého mladíka zaregistrovali před pár dny na Liberecku při nehodě u obce Bílý Kostel. Muž byl dokonce agresivní vůči lékařům a hasičům, kteří mu na místě chtěli pomoci. V krvi měl 2,7 promile, což odpovídá asi deseti vypitým pivům.

A policisté před pitím varují i chodce. Plných 203 jich vloni způsobilo bouračku v době, kdy byli pod vlivem alkoholu.

090130_05ap.jpg