Rodiče jedenáctiletého Martina získají od pražské nemocnice na Bulovce téměř dvanáctimilionové odškodné za to, že má jejich syn po operaci těžce poškozený mozek. S konečnou platností o tom ve středu rozhodl odvolací senát Městského soudu v Praze, který tak potvrdil prvoinstanční rozsudek.

Tehdy tříletý Martin byl v roce 2000 na Bulovku přivezen z Brandýsa nad Labem kvůli střevní neprůchodnosti. Podstoupil proto běžnou operaci. Při zákroku se mu ale krátce zastavilo srdce a lékaři ho museli resuscitovat. Podle znaleckých posudků ho předčasně odpojili od dýchacích přístrojů. Chlapec má v důsledku otoku poškozený mozek a není schopen navázat kontakt s okolím - trpí takzvaným apalickým syndromem.

Čtěte také

Podle předsedkyně odvolacího senátu Ivany Hasalové soudy obvykle nepřisuzují při poškození zdraví milionové částky, v tomto případě však znalci naprosto prokázali pochybení nemocnice. Přiznané odškodné označila za minimální s tím, že soud ale nemohl rodičům přiřknout víc, než požadovali. "Částka je pouze symbolická, protože nemůže nahradit plnohodnotný život a zdraví," řekla soudkyně.

Chlapec nevidí a neslyší

Chlapcovo postižení je totiž podle soudů trvalé a nezvratné. Dítě trpí poškozením mozku a trávicího ústrojí, ztrátou mluvy a úplným ochrnutím všech končetin. Chlapec také nevidí, neslyší, ztratil chuť, má poraněné plíce a může pouze omezeně hýbat páteří.

Většina znaleckých posudků se shodla na tom, že zdravotnické zařízení a odpovědní lékaři pochybili hned několikrát. Chlapec nepodstoupil před operací požadovaná vyšetření ani předoperační léčbu. Přestože často zvracel, doktoři mu nedali infuzi ani žaludeční sondu. K operaci ani léčbě nebyla dostatečná dokumentace. Hlavním důvodem postižení dítěte pak bylo odpojení od přístrojů, přestože prý měl anesteziolog při zástavě krevního oběhu mozkové potíže předpokládat.

Právník nemocnice zvažuje podání ústavní stížnosti

Nemocnice se znalci nesouhlasí a s odkazem na odlišný názor jiného odborníka požadovala revizní posudek. Hasalová však odvolání zdravotnického zařízení označila za neetické a arogantní. "Říci, že je neústavní přiklonit se v případě rozporných posudků bez odůvodnění na jednu stranu, není podle mě arogance," reagoval právník nemocnice Jan Mach. Zvažuje proto nejen dovolání k Nejvyššímu soudu, ale i podání ústavní stížnosti.

Kvůli operaci stanuli před trestním senátem dva lékaři - chirurg, který chlapce operoval, a anesteziolog, který mu dával narkózu. Zodpovídali se z újmy na zdraví. Soudy je však obžaloby zprostily s tím, že odpojení od dýchacího přístroje bylo kolektivním rozhodnutím více doktorů a odpovědnost za něj nese primář oddělení.

Rodiče dítěte původně požadovali deset milionů korun. Soud jim je již jednou přiznal, odvolací senát ale verdikt zrušil a případ vrátil k dalšímu projednání. Chlapcova matka a otec poté žalobu na základě nové judikatury rozšířili a žádali o dva miliony více.