Vláda ze sněmovny stáhla smlouvy o ratifikaci smluv umožňujících výstavbu radaru USA v Brdech. Učinila tak poté, co se kvůli aktuální situaci mimořádně sešla i v úterý.

"Neznamená to, že by ratifikace končila," uvedl Mirek Topolánek na tiskové konferenci. Podle něj se k projednávání vrátí po dubnovém summitu NATO ve Štrasburku.

"Chceme tak zabránit podobné situaci jako s našimi vojáky v Afghánistánu, kdy vlastně neschválením mise byly ohroženy životy," vysvětlil premiér.  

Koalici přitom v úterý ve sněmovně chyběli dva nemocní poslanci a tři ministři. Jejich hlasy pak postrádala k tomu, aby odložila jednání o radarové základně.  

"Stažení smluv o radaru je zdržovací taktika vlády," prohlásil předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek v reakci na Topolánkovo vystoupení po skončení úterní schůze sněmovny.

Právě sociálním demokratům se v úterý podařilo ve sněmovně i přes nesouhlas většiny vládní koalice dostat projednávání otázky radaru na středeční program schůze.

Pokus o sesazení  

Topolánkova vláda se v úterý v podvečer také dozvěděla, že bude přesně za týden možná bojovat o přežití. V úterý 24. března se totiž uskuteční mimořádná schůze, na níž se bude hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě.

Hlasovat o ní chce opět ČSSD, která si tak připíše už pátý pokus vyslovit současné vládě nedůvěru. Za současný důvod označil Jiří Paroubek postup premiéra Mirka Topolánka a jeho přítele Marka Dalíka v kauze bývalého poslance ČSSD Petra Wolfa.

Svůj úmysl oznámili sociální demokraté už v úterý odpoledne. Požádat o hlasování se rozhodli na základě pondělní reportáže České televize, podle které se Dalík pokusil novináře přesvědčit, aby nevysílal reportáž o Wolfově vyšetřování.

"Metody premiéra Topolánka a jeho spolupracovníka Dalíka přesáhly všechny únosné meze demokratické společnosti," prohlásil předseda ČSSD Jiří Paroubek.