Dva kroky, jimiž se pokoušejí určit vztah mezi nájemníky a majitely bytů, učinili ve středu poslanci.

Sněmovna schválila návrh komunistů, aby maximální nájemné v bytech mohlo činit 32 korun na metr čtvereční. Jak bude zákon nakonec vypadat, není jisté. Prošel zatím pouze takzvaným prvním čtením a už nyní KSČM naznačuje, že počítá se zvýšením tohoto limitu při dalším projednávání na 44 korun.

Návrh zákona o nájemném by neměl zasáhnout smlouvy u bytů, kde je již nyní nájemné vyšší. V ostatních případech, kde je nájemné nižší, by mohlo vzrůst jen do určené hranice.

Deregulace bude pomalejší

Druhý krok se týkal deregulace nájemného v bytech s regulovanými nájmy. Zřejmě se prodlouží o dva roky do roku 2012. Poslanecká sněmovna tentokrát už v závěrečném čtení schválila poslanecký návrh, který rozkládá deregulaci z jednoho roku na tři. Nyní se zákonem bude zabývat Senát.

Pro zpomalení deregulace zdvihli ruku poslanci napříč všemi politickými stranami, například ministr financí Miroslav Kalousek ale byl proti. S prodloužením deregulace počítalo i ministerstvo pro místní rozvoj, podle kterého by jinak někteří, především sociálně slabší, občané měli problém s placením nájmů a řadě z nich by na ně vůbec nestačili jejich příjmy.

"Pokud by deregulace skončila už na konci roku 2010, ten skok mezi deregulovaným a tržním nájmem by však byl v té době tak vysoký, že by to řada domácností vůbec nemusela zvládnout. Proto chceme deregulaci ve vybraných městech, rozvolnit," řekl Hynek Jordán z tiskového oddělení ministerstva pro místní rozvoj. 

Růst nájemného se podle navrhnované úpravy zákona nezastaví. Jenom se zpomalí postup, kterým bude dosaženo hladiny takzvaného cílového nájemného určeného pro rok 2010. Znamená to, že konečná výše regulovaného nájemného v roce 2012 bude stejná, jako měla být původně v roce 2010. "To vlastní navýšení jsme rozložili do tří etap, do tří let," řekla novinářům zpravodajka k novele Zdeňka Horníková (ODS).

Mezi obce, kde se deregulace nájemného prodlouží, budou podle návrhu patřit sídla, kde se letos nájmy zvýší o více než 40 korun na metr čtvereční. Týká se to kromě Ústí nad Labem a Ostravy všech krajských měst, všech měst ve Středočeském kraji o 10.000 a více obyvatelích a Prahy.

I kvůli recesi 

Podle původního zákona by deregulace skončila v roce 2010. "My jsme si však ale byli vědomi toho, že se nacházíme v ekonomicky složité situaci, v době recese, v době, kdy se řada domácností dostává do složitých sociálních problémů," uvedla Horníková.

Poslanci nepodpořili žádný z pozměňovacích návrhů, které vznesli někteří poslanci. Například poslanec ČSSD Stanislav Křeček navrhoval, aby konkrétní nárůst nájemného v daném roce přímo stanovoval zákon. Někteří poslanci poukazovali na to, že by to růst nájemného naopak zvýšilo.

Úprava vztahů mezi pronajímateli a nájemníky 

Horníková také připomněla, že vláda připravuje novelu občanského zákoníku, která prošla legislativní radou vlády a upravuje problematiku bydlení. Ta by měla přinést věci, na které čekají majitelé domů, například otázku převodů nebo dědění bytů. "My bychom rádi omezili, aby převody bytů byly pouze na manžela, rodiče a děti," dodala Horníková.

Pod návrhem je podepsána skupina poslanců KDU-ČSL i sociální demokrat Miroslav Váňa. Plán na prodloužení deregulace již dříve přivítali zástupci nájemníků. Změnu naopak kritizovali vlastníci domů. Podle nich stát prodloužil deregulaci nájemného pouze proto, že nedokázal jinak vyřešit problém sociálního bydlení.