Jihočeští zastupitelé povolili dostavbu dalších dvou bloků jaderné elektrárny Temelín. Zrušili totiž v úterý usnesení z roku 2004, ve kterém jejich předchůdci dostavbu odmítli. ČEZ za vloží do regionu v následujících deseti letech kompenzace ve výši čtyři miliardy korun, které půjdou na opravu silnic, další investice souvisejíci s výstavbou Temelína i na rozvoj regionu.

Dostavba Temelína ale ještě nemá potřebná povolení, ani souhlas vlády. Topolánkova vláda si v koaliční smlouvě tento krok v podstatě zakázala. Současná vyjednávání tak směřují k tomu, aby dostavba mohla začít bezprostředně po rozhodnutí nejspíše už nové vlády.

Kraj tak dnes revokoval část usnesení jihočeského zastupitelstva z roku 2004, které odmítlo dostavbu třetího a čtvrtého bloku i budování hlubinného úložiště jaderného odpadu v Temelíně. S budováním úložiště ale kraj nadále nesouhlasí.

Zastupitelé v úterý tento bod zařadili na své jednání mimořádně. Se zrušením pět let starého usnesení souhlasilo 46 zastupitelů, pouze dva se hlasování zdrželi. Ve středu kraj svolá tiskovou konferenci i se zástupci ČEZ a obcí, kde vysvětlí podrobněji důvody tohoto rozhodnutí a způsob rozdělení peněz.

Podle dřívějších zpráv chce ČEZ první společné projekty na podporu dostavby jaderné elektrárny spustit už v příštím roce, většinou ale půjde o přípravné investice nutné k dostavbě Temelína. Ze slíbených kompenzací ve výši čtyř miliard korun tak spolknou zhruba 2,5 miliardy právě tyto investice, zejména budování dopravní infrastruktury.

ČEZ slíbil zakázky pro jihočeské firmy 

ČEZ se v té souvislosti zavázal, že ve výběrových řízeních týkajících se jeho vlastních investičních aktivit na území kraje osloví i jihočeské firmy. Rámcová smlouva s energetickou společností, kterou dnes zastupitelé schválili, ale dosud není podepsaná.

V sumě za kompenzace je zahrnuto také sponzorování kulturních a sportovních akcí ve výši 110 milionů ročně a financování havarijního a krizového plánování do roku 2018 v celkové částce do 100 milionů korun.

ČEZ předpokládá zahájení stavby dalších dvou bloků Temelína v roce 2013, první by měl být dokončen v roce 2020. Nyní je stavba posuzována z hlediska dopadu na životní prostředí (EIA). Úřad v polovině března uvedl, že posouzení rozšíření Temelína bude trvat nejméně rok.

Návrh novely zákona o posuzování vlivů na životní prostředí včera vláda už podruhé poslala do sněmovny. Novela má umožnit účastníkům řízení odvolat se k soudu a sladit českou legislativu s evropskou v oblasti práva veřejnosti na účast při posuzování vlivů staveb na životní prostředí (EIA). V případě zákona o posuzování vlivů Česku mohou hrozit i spory kolem průběhu řízení, ve kterém začalo ministerstvo posuzovat projekt rozšíření jaderné elektrárny Temelín.