Sociální demokracie chce na úterní mimořádné schůzi prosadit současně dva návrhy na zrušení poplatků ve zdravotnictví. Jeden by je rušil zcela; druhý jen u některých skupin obyvatel. Podle toho, jak se k oběma návrhům zachová Senát, zvolí ČSSD další strategii, uvedl na pondělní tiskové konferenci stínový ministr zdravotnictví David Rath.

ČSSD je podle Ratha přesvědčena, že je možné, aby sněmovna přijala oba návrhy současně. "Vypadá to, že to možné je, ale uvidíme, co na to legislativa," uvedl Rath.

"Zítra bude druhé čtení zrušení poplatků, v pátek třetí čtení. Jsem přesvědčen, že je vysoká pravděpodobnost, že sněmovna ty poplatky zruší už tento týden," soudí Rath. Pak bude podle něj záležet na tom, jak se zachová Senát a na přehlasování případného veta Senátu, řekl dále.

Rathův Plán B: pozměňovací návrh

Rath má pro případ, že by se nepodařilo získat pro plošné zrušení poplatků 101 hlasů potřebných na přehlasování Senátu a prezidentského veta, připraven pozměňovací návrh. Ten by se týkal normy, která počítá se zrušením poplatků jen pro některé skupiny obyvatel. "Ten říká, že poplatky nebudou platit starobní a invalidní důchodci, děti a mladiství do 19 let, dárci orgánů a krve a osoby jejichž příjem je nižší než 2,5 násobek životního minima," uvedl stínový ministr s tím, že text tohoto pozměňovacího návrhu v úterý rozdá poslancům.

Aby se v úterý mohla mimořádná schůze konat, musí pro její program hlasovat nadpoloviční většina přítomných poslanců, což by se ČSSD spolu s KSČM mohlo povést. Debatě o určitém omezení poplatků se totiž nebrání ani někteří zákonodárci z jiných stran. Kdyby ale program schválen nebyl, pak se sněmovna vrátí ke své řádné schůzi.

Největší šanci má kompromisní návrh. Kromě 97 poslanců ČSSD a KSČM jsou totiž pro osvobození poplatků pro děti a důchodce i nezařazené poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková (dříve SZ), lidovec Ludvík Hovorka a nezařazený poslanec Evžen Snítilý (dříve ČSSD).