Po pátečních bouřích a přívalech deště, které způsobily problémy na mnoha místech republiky, Česko zažilo slunečnou sobotu. Již v noci na neděli ale bude přes střední Evropu postupovat další fronta a druhý víkendový den by měl být zatažený až oblačný, místy s deštěm nebo přeháňkami, ojediněle bouřkami.

Srážky ani vítr by ale pravděpodobně neměly být tak vydatné jako v pátek a fronta přinese oteplení.

V neděli by měly být nejvyšší denní teploty 19 až 23 stupňů Celsia, na jihozápadě Čech až 25 stupňů Celsia. Teplo by mělo být do úterý, kdy meteorologové denní maxima očekávají až mezi 24 a 28 stupni Celsia.

Ve středu by se pak ale mělo ochladit až o deset stupňů a měly by přijít další srážky, případně bouřky. Postupně by se mělo ve druhé polovině týdne zase oteplovat až na víkendových 20 až 24 stupně Celsia.

Letní teploty i bouřky

Ve čtvrtek tohoto týdne byl v Čechách první letní den, tedy den s maximálními teplotami nad 25 stupňů Celsia. Nad tuto hranici se dokonce vyšplhala teplota i v některých výše položených místech, v nižších polohách se teploty přiblížily až k tropické třicítce.

Nejvyšší teplota v Čechách byla naměřena v Poděbradech (29,7 stupně Celsia) a v Brně - Žabovřeskách (28,5 stupně Celsia).

Pátek ale přinesl bouřky, které se vyskytly téměř na celém území ČR. Srážkové úhrny byly za 24 hodin v jižní polovině území většinou do pěti milimetrů, v severní části republiky od deseti do 20 milimetrů.

Při silných bouřkách, zejména ve východních Čechách a ve Slezsku, spadlo za jednu hodinu až 28 milimetrů srážek.

Jak vypadala bouře

Na některých místech v republiky jako v Albrechticích na Karvinsku, připomínaly následky páteční větrné smršti kulisy katastrofického filmu. "Přesně tak jsme si připadali při útěku před vzdušným vírem," shodují se obyvatelé Pasecké ulice. Smršť totiž měla sílu odhodit dvoutunový mobilní dům na zahradě Miroslava Prokeše. Naštěstí si v něm ten večer nehrála jeho vnoučata.

Rodinné domy v Pasecké ulici stojí roztroušené v kopci mimo hlavní část obce. Podle jejich obyvatel se vzdušný vír objevil v údolí pod nimi, odkud se neuvěřitelně rychle přibližoval.

"Najednou se setmělo. Na vzdálenost asi 500 metrů jsme rozeznali, že se tam točí vzdušný vír. Vypadal jako trychtýř. Pro prach nebylo téměř nic vidět. Popadli jsme děti a běželi se schovat," popsal ČTK Prokešův zeť Michal Broda.

Během pěti minut se jejich zahrada proměnila ve spoušť, uprostřed níž zůstal zničený mobilní dům, který si Prokešovi před měsícem pořídili místo zahradní chaty. "Několikrát se ve víru převrátil a po 15 metrech skončil v dětském pískovišti. Zarazil se o ořešák a sloup elektrického vedení, který zlomený skončil i s kabely v bazénu," popsal Prokeš.

Celá rodina měla velké štěstí. Ve zdemolovaném mobilním domě si totiž denně hrají jeho vnoučata. "Měli jsme štěstí v neštěstí. Tříletý vnuk měl zrovna horečku. Kdyby tu děti byly, zřejmě by se před bouřkou chtěly schovat dovnitř, což by asi nepřežily," ukazuje na zničený mobilní domek Prokeš.

Podle pamětníků z Albrechtic se podobná bouře přehnala obcí kolem roku 1955. "Nad námi je hráz Těrlické přehrady. Když už se zvedne vítr nad ni, pak obcí proletí v silných nárazech," řekl ČTK starosta obce Vladislav Šipula. Dodal ale, že takovou smršť jako v pátek za poslední desítky let obec nezažila.