Původní shromáždění Dělnické strany, které se sešlo na Palackého náměstí, rozpustil magistrátní úředník. Zdůvodnil to tím, že Vandas odkazoval ve svém projevu na nacionální socialismus. Průvod se poté vydal směrem k Českému rozhlasu, těsně za náměstím mu policie zatarasila cestu. Policisté odebrali protestujícím vlajky a po krátké potyčce tři z nich zadrželi.

Další zásah policie se odehrál až v Ječné ulici před náměstím I. P. Pavlova, kam došlo něco přes 40 demonstrantů. Policisté jim přehradili cestu a zadrželi je.

Český rozhlas minulý týden neodvysílal dva klipy strany, které obsahují věty jako "Odmítáme vládní politiku cikánského rasismu, kdy z našich daní platíme cikány, aby nemuseli pracovat a svůj volný čas věnovali obtěžování slušných lidí". Vedení rozhlasu dospělo k závěru, že by jejich odvysíláním mohl být porušen zákon. Strana poté podala trestní oznámení na ředitele rozhlasu pro podezření z maření přípravy a průběhu voleb nebo referenda. Rozhlas se kvůli spotům také chystá podat trestní oznámení.

Český rozhlas spolu s Českou televizí také neuvedly některé spoty nacionalistické Národní strany. Její předsedkyně Petra Edelmannová uvedla, že bude navrhovat u soudu zneplatnění voleb do Evropského parlamentu, trestní oznámení však podávat nebude. Česká televize již kvůli klipu trestní oznámení podala. Podle premiéra Jana Fischera byla zveřejněním spotu naplněna skutková podstata trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod nebo hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení.

Příznivci Dělnické strany se naposledy sešli v sobotu. Na ohlášené shromáždění v Bílině na Teplicku dorazilo zhruba pět desítek extremistů. Proti nim protestovaly asi dvě stovky Romů. Obě skupiny oddělil policejní kordon, který zabránil incidentům.


Ministr vnitra Martin Pecina se rozhodl, že navrhne vládě, aby podala k Nejvyššímu správnímu soudu návrh na zákaz činnosti obou ultrapravicových stran. Rozpuštění Dělnické strany navrhla vláda již loni s tím, že porušuje zákony a je blízká krajně pravicovým uskupením, zejména neonacistickému Národnímu odporu. Soud ale začátkem března návrh zamítl s tím, že neobsahoval dostatek přesvědčivých důkazů.