Lidovci nenašli na vsetínském sjezdu sílu změnit směr své politiky. Na předsednickém postu sice Jiřího Čunka vystřídal Cyril Svoboda, na politické směřování KDU-ČSL to ale podle všeho velký vliv mít nebude. Svoboda lidovce povede spíše doleva a pro Mirka Topolánka to není dobrá zpráva, pokud pomýšlel na povolební spolupráci s KDU-ČSL. Svoboda stranu už jednou vedl v letech 2001 až 2003 a z té doby má zkušenost ze spolupráce se sociálními demokraty. Ve svém kandidátském projevu navíc včera slíbil, že bude prosazovat progresivní daňovou sazbu, čímž jasně avizoval svůj příklon k levici. A sociální demokraté Svobodův vzkaz ocenili a ihned na něj reagovali.

Odchod Kalouskovců

„Volba Cyrila Svobody dává naději tomu, že tento příkop (mezi KDU-ČSL a ČSSD, pozn. redakce) bude zasypán a lidovci již nebudou nadále vnímáni jako křesťanská odnož občanských demokratů," napsal v tiskové zprávě předseda ČSSD Jiří Paroubek. Občanští demokraté se naopak k výsledku sjezdu  zatím vůbec nevyjádřili.

Svobodovo vítězství ale bude mít ještě jeden dopad. KDU-ČSL teď zřejmě opustí někteří členové. Miroslav Kalousek svůj odchod už avizoval, na sjezdu se ani s nikým nerozloučil a pouze z pozadí glosoval vývoj událostí. Před sjezdem pak o odchodu nepřímo mluvili i poslanci Ladislav Šustr či Pavel Severa. Je možné, že by mohli přejít do nové politické strany, kterou chce založit Kalousek. Vítězství Svobody jejich rozhodnutí zřejmě nezmění. Už v sobotu v podvečer navíc řada kandidátů sjezd opustila s tím, že po zvolení svobody je zbytek sjezdu už nezajímá.

Povede se stranu sjednotit?

Cyril Svoboda ve svém projevu sliboval, že lidovce, kteří jsou nyní silně rozděleni, sjednotí. Volbu předsedy ale vyhrál poměrně těsnou většinou hlasů a ve snaze o sjednocení ho čeká těžká práce. Skoro polovina delegátů mu dala najevo, že ho za předsedu nechce.

Lidovci ale pod vedením Cyrila Svobody mají malou šanci i na úspěch v podzimních předčasných volbách do poslanecké sněmovny. Svoboda totiž není novou tváří ve vedení a nepřináší tolik potřebnou změnu. Svědčí o tom mimo jiné to, že se za Svobodu postavil Jiří Čunek, který ho ve druhém kole volby jasně podpořil ale i to, že do předsednictva byly zvoleny staré tváře KDU-ČSL.

Zatímco předseda ČSSD Jiří Paroubek uvítal dnešní zvolení Cyrila Svobody předsedou lidovců, šéf zelených Martin Bursík vyjádřil po volbě určité obavy z možné spolupráce s KDU-ČSL. Paroubek dnes sdělil, že Svoboda se distancoval od působení lidovců v koaliční vládě s ODS a zelenými, když v projevu odmítl rovnou daň a volal po společném zdanění manželů.

Zajímavé, říkají komunisté   

Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše je vítězství Svobody malým překvapením. "Ale zdá se, že u lidovců zvítězila zkušenost nad experimentem," řekl Dolejš. Zajímavé podle něj bude sledovat, zda lidovci pod Svobodovým vedením překročí v předčasných volbách pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny.

Volba Svobody podle Paroubka dává šanci lidovcům překonat "hlubokou krizi", v níž se ocitli po volbách 2006. "Volba Cyrila Svobody dává naději tomu, že tento příkop bude zasypán a lidovci již nebudou nadále vnímáni jako křesťanská odnož občanských demokratů," uvedl Paroubek ve svém prohlášení. Svoboda se stal šéfem lidovců už podruhé, do čela strany se vrací po více než pěti a půl letech.

Bursík řekl, že respektuje zvolení Svobody, nicméně současně vyjádřil obavy ze spolupráce. "Jeho zvolení je doklad toho, že se KDU-ČSL spíš zeleným vzdálila, než přiblížila," řekl Bursík. Doplnil, že jako ministr životního prostředí měl se Svobodou, který vedl ministerstvo místního rozvoje, potíže při prosazování ochrany přírody.

Bursík současně kritizoval styl, jakým ze strany odchází Miroslav Kalousek. Ten se rozhodl, že od lidovců odejde po evropských volbách. Podle Bursíka Kalousek KDU-ČSL poškozuje a neodchází "slušně".