Letní vláda angažovala pro boj s radikály Jiřího Komorouse. Bývalý ředitel Národní protidrogové centrály šéfuje od pondělí nové protiextremistické skupině při ministerstvu vnitra.

Hlavním úkolem jeho týmu je zejména vytvořit systém spolupráce mezi policisty a zpravodajskými službami a najít způsob, jak co nejlépe využít současný právní systém při potlačování radikálů.

Komorous rozdělil problematiku do tří oblastí. "První pracovní skupina má definovat a odhalit věci, které můžou fungovat a z nějakých důvodů nefungují," uvedl. Proto se podle něj sejdou odborníci z policie, zpravodajských služeb a pořádkových jednotek, aby vytvořili praktický manuál pro předcházení extremistických srazů. Přinést výsledky by tato skupina měla již za Pecinova působení v úřadu.

Druhou důležitou podmínkou pro boj s radikáli je podle náměstka důkladná analýza právního prostředí. Uvedl, že je potřeba nalézt veškeré právní normy, které je možné proti extremistům použít. Zároveň je prý nutné zjistit, jaké předpisy chybí. Spolupracovat na tom chce s experty ze státních zastupitelství a soudů. "Jako dlouhodobou záležitost vidím práci třetí skupiny, která je o vzájemné komunikaci, informování se a motivech mezi rezortem, odborníky z justice a nevládními organizacemi," řekl Komorous.

Analýza o ne-rozpuštění Dělnické strany

Jedním z úkolů skupiny bude podle náměstka také urychleně zpracovat analýzu, která ukáže, proč se nepodařilo ministerstvu podat takový návrh na rozpuštění krajně pravicové Dělnické strany, který by Nejvyšší správní soud nezamítl. Zároveň má připravit nový návrh. "Pokud zjistí, že k tomu nejsou právní nástroje, měla by ministrovy navrhnout kroky, které by toto odstranily.

Podle ministra vnitra Martina Peciny bude boj s extremismem jednou z hlavních priorit jeho úřadu. Ve skupině pro boj s extremismem mají být podle jeho dřívějšího vyjádření zastoupeni i pracovníci inspekce policie a zástupci armády. Vnitro tak chce omezit možnost pronikání extremistických myšlenek do bezpečnostních složek.

„Extremista Komorous?“

Právě nad tímto aspektem Komorousova comebacku k policii se ale pozastavují mnohá média. Připomínají Komorousovo členství v údajně extremistickém řádu někdejšího pravicového radikála Daniela Landy. Rovněž nejsou tajemstvím komorousovy předlistopadové kontakty komunistickou StB.

U policie pracoval od roku 1984, do čela policejního orgánu bojujícího proti překupníkům a výrobcům drog se dostal v roce 1993, kdy byl jmenován vedoucím odboru drog tehdejší Ústředny kriminální policie. Po její reorganizaci byla v lednu 1995 zřízena Národní protidrogová centrála a Komorous převzal její vedení, kde působil až do letošní zimy.

V únoru pak coby ředitel představil služby nové společnosti Médea Security - Antidrogová agentura, která se pod jeho vedením zabývá pátráním po drogově závislých dětech.

Komorous bude na ministerstvu zodpovědný také za pokračování policejní reformy. Pecina uvedl, že nebude rušit kroky svého předchůdce Ivana Langra (ODS), chce ale prověřit některé konkrétní dopady reformy. Problémy podle něho působí například současné dvojí vedení na bývalých policejních okresech nebo povinnost policistů odpracovat 150 hodin přesčasů zdarma.