První den druhých českých voleb do Evropského parlamentu skončil. Během osmi hodin v pátek vhodila své hlasovací lístky do volebních uren řada politiků. Výzvy k účasti v eurovolbách však většina voličů nevyslyšela. Do volebních místností našla cestu podle odhadů jen necelá pětina z více než osmi milionů oprávněných voličů.
 
Podobná byla situace před pěti lety v prvních českých eurovolbách; také tehdy přišla v první den hlasovat podle odhadů pětina voličů, celková účast se nakonec vyšplhala na 28,3 procenta.

Nízký volební zájem obvykle nahrává stranám se silným voličským zázemím. Volební místnosti se po noční přestávce znovu otevřou v sobotu v 08:00, poslední zájemci budou moci volit před 14:00. Volební komisaři na noc hlasovací schránky zapečetili, aby zabránili zmanipulování výsledků voleb. Stejně budou muset postupovat i v sobotu po ukončení hlasování, neboť sčítat hlasy mohou až po uzavření volebních místností na celém území Evropské unie, tedy v neděli ve 22:00.

Topolánek a Paroubek mají odvoleno

Odvoleno už mají úhlavní političtí rivalové, předsedové ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Jiří Paroubek. 

"Je evidentní, že v celé Evropě dochází k výraznému posunu a voliči měli by volit ty kompetentní. Nejdeme do lehké doby," řekl předseda ODS po svém příchodu do volební místnosti u pražské Písecké brány. Zopakoval, že jeho strana by považovala za úspěch zisk sedmi a více z celkem 22 křesel v Evropském parlamentu vyhrazených pro Českou republiku.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek volil na základní škole v Praze Stodůlkách. Před novináři odhadl, že při účasti 35 až 40 procent vyhraje volby právě jeho strana s hlavním tématem "sociálního státu na evropské úrovni".

Podle šéfa sociálních demokratů jsou evropské volby důležité, neboť poslanci v Evropském parlamentu už nyní rozhodují o 60 procentech v ČR platné legislativy. Po přijetí Lisabonské smlouvy reformující Evropskou unii to bude 90 procent, poznamenal Paroubek.

Svoboda: Chceme obhájit dva mandáty

Svůj hlas odevzdali v pátek i předsedové dalších parlamentních stran. Martin Bursík volil v budově Poslanecké sněmovny, kde se nachází volební místnost pro jeho okrsek. "Nějak jsem si nestačil všimnout, že by to byly volby o Evropské unii," řekl novinářům v narážce na témata předvolební kampaně. Nový předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda zdůraznil, že evropské volby jsou stejně důležité jako ty domácí. Dodal, že lidovci by chtěli obhájit své současné dva mandáty.
 
Předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip volil v Českých Budějovicích. Pro KSČM by považoval za úspěch, kdyby se její volební výsledek blížil tomu z roku 2004. Tehdy komunisté získali šest europoslanců. 

Klaus se ke "zbytečným" volbám chystá v sobotu

Premiér Jan Fischer přišel do volební místnosti na Chaplinově náměstí na pražském Barrandově krátce po 15:00 spolu s manželkou a synem. Novinářům neprozradil, koho volil. Doufá nicméně, že volební účast alespoň vyrovná 28,3 procenta z předchozích evropských voleb z roku 2004. 

Jako předseda Českého statistického úřadu organizoval Fischer řadu voleb. Nyní prý je alespoň myslí se svými spolupracovníky. Je přesvědčen, že v neděli po 22:00, kdy začne sčítání, potečou data o výsledcích voleb plynule, stejně jako v minulosti.

V pátek volil také bývalý prezident Václav Havel. Současný prezident Václav Klaus se chystá k volbám, o nichž tento týden řekl, že jsou zbytečné, v sobotu v 10:00.