Lékařské formuláře pro vypsání hlášení o nemocenské by se mohly zjednodušit. Poslanci ve čtvrtek schválili už v prvním čtení novelu zákona o nemocenském pojištění, kterou společně předložili bývalí ministři práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) a Zdeněk Škromach (ČSSD).

Zákon platí od letošního ledna a ukázalo se, že lékaři jsou kvůli němu zavaleni administrativou. Novela by mohla snížit jejich náklady na odesílání hlášení až o třetinu.

Novelu musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Poté by měla začít platit tři měsíce po vyhlášení.

Lékaři si na přílišnou náročnost tiskopisů k takzvané neschopence stěžovali už od ledna, kdy Nečasem prosazený zákon vstoupil v platnost. Práci jim komplikoval například fakt, že museli vyplňovat každou z šesti stránek formuláře zvlášť, což jim zabíralo mnoho času na úkor péče o pacienty. Ministerstvo už na začátku roku slíbilo zjednat nápravu.

Podle novely se sníží počet dílů tiskopisů, některé z nich se zruší. Navíc se také prodluží lhůta pro zasílání formulářů. Podle Nečase by změna a tisk nových formulářů neměly znamenat další náklady, protože se stejně znovu tisknou každý rok. S určitými náklady bude nutné počítat jen u vytvoření vzorů nových tiskopisů, ty však budou podle předkladatelů zanedbatelné.

Další krok: elektronická neschopenka 

Nečas uvedl, že skutečné zjednodušení hlášení nemocenské přinese až zavedení elektronické neschopenky. Ministerstvo sociálních věcí na něm podle něj usilovně pracuje.

Podle poslance Miroslava Opálky (KSČM) je škoda, že se novela nesnaží řešit i problém zpožděného vyplácení nemocenské. S tím se potýkají mnozí lidé. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) je zahlcena administrativou, chybí jí lidé a nestíhá vše tak, jak by bylo potřeba.

Podle zákona o nemocenském pojištění z Nečasovy dílny stonají první tři dny lidé zadarmo, od čtvrtého do 14. dne jim nemocenskou platí zaměstnavatel, od 15. dne pak stát. Nový systém podle Nečase pomohl výrazně ušetřit peníze ze státního rozpočtu a snížit počet krátkodobě nemocných.