Prezident Václav Klaus se vyslovil pro tvrdší postup proti aktivitám neonacistů z poslední doby. Současná legislativa podle něj nabízí dostatek možností, jak podobným věcem čelit, politici a starostové ale podle něj mají často strach všech zákonných možností využít. Klaus to řekl při dnešním pietním aktu k 67. výročí vypálení Lidic na Kladensku.

Aktivity neonacistů je podle prezidenta potřeba rezolutně odsoudit. "Já říkám pořád, že bych byl daleko tvrdší, než si troufají být někteří naši starostové, primátoři nebo ministři," uvedl Klaus s tím, že i existující legislativa nabízí možnost, jak jasně a razantně zasáhnout.

"Myslím, že to je velmi často strach těch politiků a starostů, aby si nenadělali nějaké další nepřátele, že to nedělají. Takže já pro to moc velkou omluvu nemám," dodal.

ČSSD: Radikálům pomohl Langer

Na růst extremismu reagovala dnes i sociální demokracie, podle které zanedbal své povinnosti ohledně radikálů hlavně bývalý ministr vnitra Ivan Langer s konkurenční ODS.

Radnice pochody či demonstrace často nezakážou, protože tvrdí, že k tomu jen na základě informací uvedených v oznámení akce není důvod. V minulosti několik pochodů radikálů zakázaly, často jejich zákaz ale vzápětí zrušil soud. V poslední době se uskutečnilo také několik protestů, které radnice nejdříve nezakázaly, ale úředníci je později nechali na místě rozpustit.

V letošním roce šlo například o květnové shromáždění Dělnické strany v Praze proti rozhodnutí Českého rozhlasu neuvést některé její předvolební spoty. Podle magistrátního zaměstnance předseda strany Tomáš Vandas odkazoval ve svém projevu na nacionální socialismus. Minulý týden rozpustil akci pravicových radikálů krátce po jejím začátku jihlavský magistrát. Odůvodnil to tím, že se odchýlila od oznámeného účelu.

Nový zákon už je v sněmovně

Poslanecká sněmovna již v prvním čtení schválila vládní novelu shromažďovacího zákona, jejímž cílem je dát obcím více možností, jak nepovolit extremistické akce. Mění mimo jiné lhůtu, v níž musí úřady rozhodnout, ze tří kalendářních na tři pracovní dny. Novelu by měl ještě posoudit Senát a podepsat prezident.

Policie v minulých dnech také zadržela a obvinila deset extremistů kvůli pořádání koncertů propagujících nacismus. Radikálové na podporu zadržených pořádají ve městech po celé zemi demonstrace. Kvůli zákroku musely dostat policejní ochranu děti premiéra Jana Fischera a ministra vnitra Martina Peciny.

"Je smutné, že 20 let po listopadu 1989 musí policie chránit politiky a jejich rodinné příslušníky před možnými útoky na ně pro jejich původ či politické přesvědčení," uvedli sociální demokraté. Jan Fischerovi vyjádřili podporu.