Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová vrátila Jiřího Křivance do funkce ústeckého krajského státního zástupce. Křivance z pozice v únoru odvolal exministr Jiří Pospíšil, kterému se nelíbilo, že Křivanec zbavil funkce šéfa liberecké pobočky státního zastupitelství Adama Bašného. Odvolání Bašného odůvodnil Křivanec mimo jiné komentováním kauzy vicepremiéra Jiřího Čunka.

Kovářová ČTK řekla, že návrat Křivance není ideální, situaci ale bylo nutné řešit. Podle Kovářové se nenašel žádný zájemce o funkci, nepřihlásil se podle ní ani nikdo ze současných náměstků.

Paroubek: Kovářová je jako Topolánek. Chci vysvětlení

Krok Kovářové se zle nelíbí předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. Ten vydal v pondělí odpoledne tiskové prohlášení, podle něhož "ministryně Kovářová bohužel naplnila obavy, že je prodlouženou rukou Topolánkovy justiční mafie".

Paroubek tvrdí, že "Topolánkova justiční mafie stála i za odvoláním státního zástupce Adama Bašného z funkce, když na ni vyjádřil svobodně svůj negativní názor. Nynější rozhodnutí ministryně spravedlnosti Kovářové vrátit do funkce toho, kdo stál za jeho odvoláním z funkce, proto považuji za neslučitelné s mandátem úřednické vlády."

Předseda ČSSD se chce obrátit na premiéra Jana Fischera, aby mu vysvětlil počínání některých ministrů jeho vlády.

Proti postupu Kovářové protestuje i Strana zelených. "Je to signál síly vůči všem, kteří našli odvahu kritizovat politické ovlivňování při vyšetřování korupčních kauz," uvedli zelení po pondělním jednání předsednictva strany. "Obracíme se proto na ministryni Kovářovou, aby vzala jmenování zpět."

Co se stalo 

Křivanec odvolal Bašného z vedoucí pozice zhruba v polovině února s tím, že opakovaně manažersky pochybil a také komentoval kauzy, které nebyly jeho, čímž prý porušil zákon o státním zastupitelství. Mimo jiné šlo o Bašného kritické vyjádření ke způsobu vyšetřování Čunkovy údajné korupční kauzy, které žalobce pronesl loni v prosinci na semináři české pobočky nevládní organizace Transparency International (TIC). Žalobce tehdy například řekl, že Čunkův případ je "největší ranou do pracně budované image justičního systému".

Jeho odvoláním se pak ovšem zabývala inspekce ministra spravedlnosti a dospěla k závěru, že Bašný manažersky neselhal, plnil to, co měl, a tak jediným důvodem personální změny bylo Bašného vystoupení na konferenci TIC. Podle Pospíšila tak důvody k jeho odvolání nebyly adekvátní.

Proč odešel 

Ministr pak jednal s Křivancem o možném řešení situace. Ústecký krajský státní zástupce mohl podle ministra povolat Bašného zpět do funkce, nebo sám odejít. První možnost prý ale Křivanec odmítl, a tak jej Pospíšil odvolal. Křivanec ve vedoucí funkci skončil k 25. únoru. Pospíšil tehdy také uvedl, by se měl Bašný podle něho vrátit zpět do čela liberecké pobočky ústeckého státního zastupitelství.

Vývoj kauzy v bodech (ve skrolovacím boxu): 

8. června 2007 - Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) odebralo Čunkovu kauzu přerovskému žalobci Radimu Obstovi a přidělilo ji jihlavskému okresnímu žalobci Arifu Salichovi. Důvodem byla podle nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké procesní chyba. Salichov Čunkovo stíhání v srpnu 2007 zastavil. Podle Vesecké to bylo předčasné. Salichov stíhání Čunka zastavil i podruhé v listopadu 2007 a NSZ jeho rozhodnutí potvrdilo.

9. srpna 2007 - Šéfka přerovského státního zastupitelství (SZ) Jana Staňková uvedla, že podá na Salichova stížnost. Jeho tvrzení o práci přerovských žalobců v souvislosti s Čunkovou kauzou považovala za nepřiměřenou a neoprávněnou kritiku. Šéf krajského brněnského SZ Petr Coufal stížnost své přerovské podřízené na Salichova odložil jako nedůvodnou.

2. listopadu 2007 - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) odvolal z funkce vrchního státního zástupce v Olomouci Ivo Ištvana. Ištvan řekl, že byl odvolán na návrh nejvyšší státní zástupkyně Vesecké, které se prý nelíbilo, jak zvládl spor státních zastupitelství v Čunkově případu. Ištvan navíc tvrdil, že Pospíšila informoval o nátlaku na ostravskou krajskou státní zástupkyni Zlatuši Andělovou v souvislosti s Čunkovou kauzou, podle ministra ale Ištvan neřekl nic konkrétního.

V reakci na odvolání Ištvana podal demisi i jeho náměstek Igor Stříž. Ištvan podal kvůli svému odvolání na Pospíšila správní žalobu, soud ji loni zamítl.

17. ledna 2008 - Šest vysokých představitelů justice v čele s nejvyšší státní zástupkyní Veseckou podalo žalobu na stínovou ministryni spravedlnosti ČSSD Marii Benešovou za to, že je v roce 2007 v souvislosti s Čunkovým případem označila za justiční mafii. Žalobu podali vedle Vesecké její náměstek Karel Černovský, náměstek vrchního státního žalobce Libor Grygárek, šéf jihomoravských státních zástupců Coufal, žalobce Salichov a místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera. Prvoinstanční soud dal Benešové v červnu ve většině případů za pravdu s tím, že omlouvat se nemusí. Žalující se odvolali.

19. února 2009 - Ústecký krajský státní zástupce Jiří Křivanec odvolal z funkce šéfa liberecké pobočky krajského SZ v Ústí nad Labem Adama Bašného. Důvodem podle Křivance byla opakovaná manažerská selhání. Podle Bašného se tak ale stalo kvůli jeho loňské kritice způsobu vyšetřování údajné korupční kauzy Čunka.

Nad odvoláním Bašného vyjádřili své znepokojení zástupci soudcovské unie i státních zástupců. Odvoláním se zabývala také inspekce ministra spravedlnosti a dospěla k závěru, že Bašný manažersky neselhal.

24. února 2009 - Ministr spravedlnosti Pospíšil, podle kterého k odvolání Bašného chyběly důvody, odvolal z funkce ústeckého krajského státního zástupce Křivance. Někteří experti ale legálnost jeho kroku zpochybnili. Pospíšil také řekl, že by se Bašný měl vrátit do funkce.

19. března 2009 - Unie státních zástupců vyzvala Veseckou, aby zvážila setrvání ve funkci. Důvodem výzvy je prý to, že klesá důvěryhodnost státního zastupitelství. K výzvě se na svém zasedání o týden později nepřipojila soudcovská unie.

Konec května 2009 - Nejvyšší státní zástupkyně Vesecká předala nové ministryni spravedlnosti Daniele Kovářové materiály k případům, které vzbudily "mediální neklid". Jde například o Čunkovu kauzu nebo o případ Adama Bašného.

15. června 2009 - Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová vrátila Jiřího Křivance zpátky do funkce ústeckého krajského státního zástupce.