Olympijský sen se rozplynul. Peníze na uspořádání olympiády totiž chybí nejen magistrátu, ale i soukromníkům, kteří se mají na pořadatelství podílet. Pražské radnici se navíc nepodařilo za šest let úsilí získat klíčový souhlas vlády, bez něhož je kandidatura zbytečná.

Že olympiáda v Praze nebude, konstatuje vůbec poprvé i její největší zastánce, pražský primátor Pavel Bém. "S ohledem na nejednoznačnou podporu státu a možnosti soukromé sféry je projekt v tuto chvíli nereálný," řekl HN primátor Bém.

Nad olympiádou vyřkla před několika dny ortel rada města, veřejně to ale dosud nikdo z magistrátu nesdělil. O balíku protikrizových opatření, kde je konec olympiády zapsán, budou ještě jednat pražští zastupitelé.

"Speciální komise se k tomu sejde předem v úterý, ale nepředpokládám, že by k tomu řekla něco jiného než městská rada. Všichni už nějaký čas cítíme, že ten projekt směřuje ke konci," řekl HN předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. Na mysli měl například měsíc staré vyjádření šéfa společnosti Praha olympijská Tomáše Petery, který v rozhovoru pro MF Dnes označil kandidaturu Prahy za propadák.

Miliony v prachu

Praha za mrtvý projekt utratila dosud sedmdesát milionů korun. Peníze vydala jednak na plány a studie o rozvoji sportovišť, jednak na billboardy propagující olympijskou myšlenku. Celkem měla uchazečská fáze stát 121 milionů.


Samotné pořádání her mělo na přímých nákladech stát necelých 90 miliard korun. Nepřímé výdaje na metro, silnice, železnice, opravy fotbalových stadionů v Brně a Jihlavě či dostavbu plaveckého areálu Šutka v Praze měly narůst na dalších zhruba 500 miliard korun. Pražský magistrát si nechal také vypracovat analýzu, zda je reálné v době finanční krize olympiádu pořádat. Výsledek byl jednoznačný. Dokument pořádání her nedoporučil.

"Zatímco původní předpoklady vycházely z růstu ekonomiky a hrubého domácího produktu, nyní je situace zcela opačná. Také město Praha musí na změněné ekonomické podmínky reagovat," stojí v analýze.

Dokument také doporučuje radním, jak šetrně sdělit veřejnosti, že olympiáda nebude. Má to být formou zdůraznění "reálných přínosů". Radní mají tedy za úkol klást důraz na desítky studií a výzkumů, které si nechala Praha udělat a které se jí mají hodit pro budoucí rozvoj sportovišť.

Společnost Praha olympijská, která měla pořádání akce na starosti, má časem zaniknout. Na jejích základech může podle studie v budoucnu vyrůst sdružení, které bude v Praze podporovat sport.