Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče požaduje více peněz pro všechny sestry. Krajských a soukromých nemocnic, kde pracuje 40 procent všech sester, se nový patnáctiprocentní růst tarifů týkat nemusí. Místopředsedkyně svazu Dagmar Žitníková řekla agentuře ČTK, že odbory chtějí prosadit jednotnou platovou tabulku, aby se navýšení týkalo všech. Svaz připravuje petiční akci.

"Chtěli bychom, aby všichni zaměstnanci ve zdravotnictví byli odměňováni stejným způsobem," uvedla Žitníková. K základnímu tarifu by lépe pracující zaměstnanci podle představ odborů dostávali navíc osobní ohodnocení.

Průzkum: Lékař v nemocnici má průměrně 46 692 Kč, sestra 21 794 - čtěte ZDE

Rath narazil. Spojenec v boji proti poplatkům u lékaře couvl - čtěte ZDE 

Sestry ve státních nemocnicích mají nyní za stejnou práci asi o 4000 korun více; od července může rozdíl stoupnout až na 6000 korun. Takové rozdíly za stejnou práci jsou podle Žitníkové skandální.

Zdravotnické odbory na prosazení svých požadavků sepsaly petici. Dosud pod ní nashromáždily téměř 10.000 podpisů. Poslancům ji však chtějí předat až na podzim po předčasných volbách.

Navýšení tarifů bude stát půl miliardy za půlrok 

Ministerstvo zdravotnictví podle svého dřívějšího vyjádření předpokládá, že dlouhodobý nedostatek sester nedovolí soukromníkům jejich platy nezvýšit, protože by sestry odešly do státního sektoru.

Průměrná měsíční mzda všeobecné sestry dosáhla loni 24.221 korun. Navýšení má přinést každé sestře u lůžka v průměru 2500 korun. Průměrná mzda v České republice byla v letošním prvním čtvrtletí téměř 23.000 korun.

Zdravotní pojišťovny mají na navýšení tarifů pro druhé pololetí půlmiliardu, s další miliardou korun počítají na příští rok. Více peněz zaplatí všem zařízením, tedy státním, krajským i soukromým. Je jen na vedení nemocnic, jak peníze rozdělí. Podle výpočtů zdravotnických odborů by na odpovídající zvýšení platů všem sestrám bylo potřeba letos vyčlenit celkem 2,3 miliardy korun.

Kraje: Peníze nám nestačí

Ministerstvo má příslib krajů, že ve svých nemocnicích dají tyto peníze navíc do platů. Některé kraje už ale daly vědět, že na požadované navýšení peníze od pojišťoven stačit nebudou a ve svých pokladnách rezervy nemají.

Podle odborů navíc letos pojišťovny částečně snížily úhrady některých výkonů. Dosud proplácely výkony typu píchání injekcí a podávání léků, na něž sestry potřebují asi pět minut. Nyní se však podobné činnosti proplácejí jen tehdy, když trvají nejméně deset minut; za kratší výkony nemocnice nedostanou zaplaceno.

Podle České lékařské komory nejsou žádné záruky, že kraje použijí zvýšené příjmy na růst platů. Podle komory také hrozí, že pokud nemocnicím nebudou stačit na vyšší tarif peníze, odeberou je z nadtarifní části platu, což jsou odměny za služby a přesčasy. Ve výsledku tak sestry i po navýšení údajně dostanou stejně.