Situace v povodněmi postižených oblastech Hranicka a Jesenicka se stabilizuje. V obcích na Novojičínsku je ale stále mnoho lidí bez plynu a elektrické energie. Zhruba 500 domácností zůstává bez plynu. K přibližně stovce domácností, kde technický stav dosud neumožnil obnovení dodávek elektřiny, v neděli přibyly desítky dalších odběratelů bez proudu. Na vině jsou podle energetiků dvě poruchy na elektrickém vedení.

Od neděle jsou odříznuti od dodávek elektřiny odběratelé v Petřvaldíku a v místní části Studénky Dvořišťi, kde jsou tři trafostanice bez napětí, řekl ČTK regionální mluvčí ČEZ Jaroslav Jurča. Poruchu podle něj způsobil zřejmě spadlý strom do vedení. "Je to tam zatopené, naši lidé se tam nemohou dostat. Pokud se jim to nepodaří opravit ze země, nasadí se mobilní elektrické zdroje," řekl mluvčí ČEZ. Další poruchu zjistili energetici na kabelovém vývodu z Kopřivnice, na který je napojeno například místní Tesco a Příborská ulice.

Článek pokračuje pod fotogalerií

"Nejvíce zákazníků bez plynu zůstává v Šenově u Nového Jičína, kde by měly být obnoveny dodávky zemního plynu během dneška," řekl ČTK mluvčí RWE Distribuční služby Jiří Bezděk. Podle něj díky početnému nasazení pracovníků plynáren pokračující práce na obnově dodávek rychleji než se předpokládalo. Například dodávky v Životicích a Šenově u Nového Jičína a v Novém Jičíně-Žilině měly být podle původních předpokladů obnoveny až během pondělí.

Vojáků i techniky je dostatek

Podle mluvčího olomouckého hejtmanství Ivo Hegera jsou všechny požadavky obcí na zajištění těžké techniky a vojáků průběžně uspokojovány, občané tak již na řadě míst mohli začít s desinfekcí a vysoušením objektů.

Déšť vyplavil obce na jihu Čech, armáda se chystá vyslat na pomoc další vojáky - čtěte ZDE

Česko sčítá škody: Miliarda na silnicích, téměř 400 milionů na drahách - čtěte ZDE 

Na Hranicko, kde bylo povodněmi postiženo osm obcí, hasiči dodali 293 vysoušečů. "Prvních 200 vysoušečů je již také na Jesenicku, kde voda podle aktuálních informací z krizového štábu zasáhla 18 obcí. Další 200 vysoušečů je připraveno ve skladech a v případě potřeby mohou být během krátké doby přesunuty na potřebná místa," poznamenal Heger.

Dodal, že na Jesenicko také dorazily zásoby desinfekčních prostředků, o něž tamní samospráva požádala. Pět obcí na Jesenicku, které povodně připravily o zdroje pitné vody, již dostalo cisterny sloužící k zásobování občanů.

Postupně se začínají sčítat škody

Armáda má podle mluvčího Samostatné záchranné roty Olomouc Jiřího Zbránka momentálně na Jesenicku 25 kusů těžké techniky a asi 60 vojáků. Olomoucký kraj se obrátil na krizové štáby v obou postižených oblastech s žádosti o sumarizaci požadavků. Podle Hegera je armáda schopna vyrazit na místo určení během šesti hodin.

Správa silnic Olomouckého kraje pracuje na zprůjezdnění komunikací. "Dnes se zapojí do práce tři firmy, další dvě přibudou zítra. Silničáři musejí řešit náhradu za dva důležité mosty. V oblasti se již pohybují odborníci, kteří rozhodnou o případném přemostění konstrukcemi poskytnutými ze státních hmotných rezerv. Tyto mosty by kraji pomohla postavit armáda," doplnil mluvčí hejtmanství.

Olomoucký kraj již zahájil práce na sčítání škod. Pracovníci krajského úřadu shromažďují informace obcí a souběžně kontaktují ministerstva s žádostí o získání podrobností o možnostech pomoci státu obcím i samotným obyvatelům zaplavených území. Hejtman Martin Tesařík již v sobotu odhadl škody způsobené na Hranicku a Jesenicku dohromady na půl miliardy korun. Povodně si v kraji kromě hmotných škod vyžádaly i dva lidské životy.